| Burducea_Alex_1996 a întrebat:

Mi-a intrat rugina in capota spate de la masina (logan) cum as putea sa remediez problema. Mai am cateva puncte de rugina si la usa !

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Depinde cat e de grav.
Trebuie slefuit pana elimini toata rugina si ramane doar luciu metalic. Daca era rugina de suprafata si au ramas doar pori in metal, dai un grund anticoroziv cu proprietati de finisare, il "ajustezi" cu putin chit fin, slefuiesti si dai vopsea.
Daca se face gaura, ai doua variante:
-daca ai acces deplin la zona pe interior, slefuiesti fata-verso pana ramane doar luciu metalic, aplici tesatura de fibra cu rasina+intaritor, apoi slefuiesti pe exterior, finisezi cu chit, apoi dai grund anticoroziv cu prop. de finisare, il slefuiesti si pe ala, si dai vopsea. Pe interior dai niste grund simplu, cum ar fi ala gri de la Policolor (10-15 lei cutia);
-daca nu ai acces pe interior, decupezi zona ruginita pe exterior, si prinzi in loc alta bucata sanatoasa de metal, cu sudura MIG de jur-imprejur, sau doar niste puncte cu MIG, si umpli marginile cu aliaj cositor, apoi chituiesti pe exterior, dai grund anticoroziv + prop... bla bla, slefuiesti, degresezi si vopsesti, iar pe interior faci cumva, sa pulverizezi un grund anticoroziv simplu pe zonele sudurii.