| celmaitarenume a întrebat:

Am vazut ca am cateva puncte mici de rugina pe capota. Se pot scoate sau acoperi cumva?

4 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Da, s scot cu vopsea! Dar inainte trebuie smirgheluita, pregatita de vopsire.
Alta varianta ar fi cred ca dai cu ceva solutie impotriva ruginii si apoi sa adaugi retus-vopsea, dar intrucat spatiul este foarte mic daca acea solutie ajunge pe lac il va distruge.
De aceea recomand vopsirea intergrala, nu poate costa mai mult de 300 de lei asta in conditiile in care vopsesti capota la cineva care are o hala, un garaj ceva...la service costa binisor.
Dar de ce e bine sa vopsesti integral pentru ca in timp daca nu stopezi rugina se va extinde pe toata capota!

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Ai cateva variante:
1. tratament de rugina + retus cu creion de vopsea
2. slefuit cu grija punctul pana la tabla curata, punctat grund, apoi punctat vopsea (tot cu creionul)
3. slefuit fara mila tot elementul pana la tabla, grunduit in 2-3 straturi, pregatit si vopsit complet, la pistol.

| GouDidodino a răspuns:

Revopseste intreaga capota până nu se agravează, costa in jur de 450 lei. Ai putea sa dai cu pix corector cu vopsea la culoare, dar rugina rămâne si trebuie scoasă, altfel se va extinde

| Marian2013 a răspuns:

Ia un wd40, dă pe rugină, lasă vreo 10 minute și șterge cu o cârpă. Dacă nu s-a luat bine rugina, repetă procedura. Apoi poți cumpăra vopsea de retuș. Sunt niște sticluțe mici, ca cele de ojă.