| вσмвση3ℓ a întrebat:

Sall. Vecinu are o dacie 1310 din 2000 thinking, din pacate el a decedat acum cateva zile, masina a ramas in grija sotiei dansului, desigur actele pe numele lui... Pe cine am mai intrebat a spus ca nu o poate vinde sotia lui ca trebuie act de mostenire (mare balamuc). Din vara parca s-a spus ca da drumul la programul rabla, pot duce dacia acolo si sa vand voucherul cuiva? Sau trebuie si acolo actul acela de mostenire? Sau trebuie sa semneze ficele lui ceva?

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este obligatoriu sa obtina certificat de mostenitor, in care sa fie trecuta si masina, abia apoi pot s-o vanda sau s-o predea in programul "Rabla".

| Kaℓi a răspuns (pentru Ioandelasal):

Cam asa ceva voiam sa spun si eu dar nu mi-am gasit cuvintele happy
Oricum, n-am gresit mult in ce i-am raspuns, nu?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Kaℓi):

Nu mult, procedura succesorala o pot face oricand, nu exista prevazut un termen. Este prevazut un termen de 1 an pentru acceptarea expresa a succesiunii dar poate fi acceptata si tacit.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

E cam complicat daca vrei la rabla, dar pana la urma cred ca se rezolva.
Daca ar fi fost vorba de vanzare-cumparare, trebuia o hartie (am uitat cum se numeste) prin care sa se dovedeasca dreptul mostenitorilor asupra bunului, apoi, contract de vanzare-cumparare cu ei.
La rabla insa, din cate am inteles fostul proprietar trebuie sa insoteasca clientul la showroom, pentru ca acesta sa beneficieze de reducere.
Intereseaza-te la showroom-ul de unde vrei sa-ti cumperi masina, cel mai bine!

| Kaℓi a răspuns:

Sotia lui si fiicele trebuie sa faca demersurile legale pentru succesiune, oricum trebuie facute in sase luni. Toate proprietatile, contractele defunctului vor fi transferate pe numele mostenitorilor, la un notar.

Răspuns utilizator avertizat
| bonico a răspuns:

Mare balamuc cu actele de mostenire zici?, sa vezi ce mare balamuc e acum cu programul rabla.