| anonim_4396 a întrebat:

Am o proprietate mostenire de la parintii mei de peste 50 de ani. Recent au decedat atat sotia, cat si fiul meu. Fiul are doi urmasi. Doresc sa vand casa respectiva, dar primaria nu imi elibereaza actele doveditoare ca e mostenire. Ce as putea sa fac? Care sunt procedurile legale?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Primaria nu are nimic de a face cu mostenirea, aceasta se face prin notarul public. Daca nu se poate face prin acesta se face prin judecatorie.
Banuiesc ca nu ai facut procedura succesorala dupa parintii tai si casa nu este intabulata in cartea funciara. Va trebui sa faci procedura succesorala si, in baza certificatului de mostenitor casa va fi intabulata si apoi o poti vinde legal.

1 răspuns:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Primăria NU are nici o legătură cu "actele doveditoare ca e mostenire" - aceste acte NU se eliberează de către Primărie!

Pentru a obţine Certificatul de moştenitor, trebuie să deschizi succesiunea la notarul public ( dacă nu s-a efectuat încă succesiunea părinţilor ).
Dacă notarul public refuză/respinge efectuarea succesiunii, atunci o poţi face la Judecătorie.

După ce obţi Certificatul de moştenitor, vei putea să faci întăbularea în CF şi abia apoi vei putea vinde ( legal ) casa respectivă!

Toate cele bune.