| Decurebile a întrebat:

Salut, acum 1 ora am facut un "accident" a fost vina mea recunosc, eram pe banda de stanga si am vrut sa ma bag pe banda de înainte, jur ca m-am asigurat si când am apasat accelerația aud tronsc, m-a lovit un individ, am vorbit sa ne vedem următoarea zi sa vedem cum facem, cand m-am dat jos sa vad ce am patit eram bucuros ca nu e mare chestie, dar cand am plecat cu masina volanul trebuia sa stea in dreapta sa mearga drept masina, cam jumatate de volan in dreapta, am dat roata jos sa vad ce e si nu se vede nimic îndoit sau rupt. Am ajuns acasa si am dat cu spatele si se auzea ciudat, am lasat rotile în stânga la maxim si cand m-am uitat era roata puțin inclinata, stiti cumva ce poate fi? Tin sa menționez ca si franele scârție foarte rau si is virajele urat, mulțumesc

21 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Trebe facuta o evaluare la toata masina dar costurile vor fi imense, probabil e convenabil so schimbi cu alta

| Decurebile explică (pentru mgtow):

Am facut, bascula e indoita, capul de bara si amortizorul, nu ma costa foarte mult ca nu i cine stie ce masina

| darrio2007 a răspuns:

Daca te-ai asigurat dupa ce ai inceput manevra, e clar. Permis luat pe spaga.

| Decurebile explică (pentru darrio2007):

Ma uitam in oglinda de 3 minute, am așteptat sa treacă Toti si când am început manevra cred ca ala din spatele meu a vr sa faca la fel ca mine ca altfel nu mi explic, primul accident pe care l am avut de cand am permisul

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ce ma bucur ca ti ai trosnit masina. Asa meritat toti care fenteaza benzile.

Cat despre ce are masina de unde vrei sa stim noi daca nu ti ai dat seama tu uitându-te. Mergi la un mecanic si o sa iti spuna.

| Decurebile explică (pentru suntserios):

Ce bine? Nu ti doresc la fel, nu te mai bucura pentru raul altora, cred ca sj tu ai facut asta macar o data

| suntserios a răspuns (pentru Decurebile):

Nu imi aduc aminte sa fi fentat benzile. Dar imi aduc aminte mainmulte cazuri cand am ocolit ca nu m-am încadrat corect

| Decurebile explică (pentru suntserios):

Am permisul de 9 luni, l-am luat din prima, am facut 19.000 km de cand am masina, si mi se par foarte multi, am un golf 4 si chiar m-am asigurat, nu stiam zona si nu stiam ca i banda de stanga pana n am vzt semaforul pentru stanga, am recunoscut ca a fost vina mea

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Brat, amortizor, fuzeta ori bielete. Ceva din astea e indoit.
A intrat in roata ta, cu siguranta.
Schimbi din start brat + bielete si amortizoare pe ambele parti, apoi mergi si faci geometria.
Parerea mea ar fi sa schimbi si bratul + articulatiile de pe cealalta parte, daca nu sunt relativ noi. Amortizoarele se schimba doar in set (stanga-dreapta).
Bineinteles, verdictul 100% corect ti-l spune doar mecanicul care o desface. Eu iti spun din experienta, dar cazul tau poate fi atipic.
Cel mai naspa scenariu ar fi cel in care cadrul (jugul) motorului s-a indoit, sau mai rau, suportul amortizorului.

| aditimus a răspuns:

De ce nu mergi la un mecanic sa vada ce are?

| JicaContra a răspuns:

S-a indoit axul, s-a indoit janta, ce conteaza?!?
tot la service o faci!

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru JicaContra):

Ax?
Nu am vazut niciodata sad

| JicaContra a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Sincer, nu ma prea pricep la masini, insa roata sta prinsa intr-o chestie care sustine masina, pe vremuri era un ax pana la roata paralela, acum or fi gasit alte solutii, insa in orice caz, sistemul de prindere al rotii

si nu le poti repara singur, iti garantez asta, iti trebuie mecanica grea ca sa le intrepti, plus mecanic auto ca sa le scoata/inlocuiasca

| Panamax a răspuns:

Era in unghiul mort cel mai probabil.

| goguPatent a răspuns:

Cine crezi ca poate ghici ce are masina fara sa o vada?

| Decurebile explică (pentru goguPatent):

Eu nu înțeleg de ce comentezi aiurea, eu am pus intrebarea pentru cei care vor sa si dea cu părerea, daca n ai treaba cu subiectul treci peste, ma gândesc ca a mai pățit cineva asta, oricum am gasit

| goguPatent a răspuns (pentru Decurebile):

Crezi ca a mai avut cineva un accident fix ca tine in aceleași condiții cu aceeasi masina? Loool. Si daca iti zice unu de pe net ce faci? Le schimbi singur? Probabil ca nu ca daca te pricepeai nu mai aveam discutia. E amuzant totusi ca toata lumea ti a zis acelasi lucru ca mine si inca nu l ai priceput

| Decurebile explică (pentru goguPatent):

Calmeaza te gogutule ca ti moare neuronul, uite ca cei care si au dat cu părerea au avut dreptate, nu mai comenta aiurea ca sa te bagi in seama mare superior ce esti tu, vezi ti de treaba

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu e cea mai buna idee sa va vedeti maine

| Lucian4 a răspuns:

Pe scurt, ai schimbat banda fara semnalizare. Te duci la service si iti spune mecanicul ce are la roata! Si daca ai stii nu vei sa repari tu! Vrei sa-i spui tu diagnosticul masini inaintea mecanicului? Ai scris 15 randuri sa explici accidentul

| IgnatVictor a răspuns:

Salut!
Vorbește cu un mecanic. El îți poate spune detaliat ce s-a îndoit/stricat și ce e de făcut. Până la urmă, asta e cea mai sigură variantă pentru diagnosticul mașinii.
Numai bine.