| Junseng a întrebat:

Salut! Acum cateva zile am cumpărat o mașină adusa acum o luna din Germania. Mașina are numere roșii inca o luna de zile. Eu mai am vechea masina care are asigurarea facuta acum o luna. Vreau sa știu daca dupa ce dau vechea masina pot sa imi recuperez banii pe asigurare sau, din ce am auzit, daca preiau numerele de pe cea veche pot sa imi preiau si asigurarea. Stiu, dar nu sunt sigur, ca cel care va cumpara masina de la mine nu poate merge cu asigurarea mea. Si as vrea sa mai stiu daca dupa ce preiau numerele vechi pot sa le schimb numărul de înmatriculare dupa o luna de zile sa zicem.

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca vinzi masina poți recupera banii de pe asigurare.

| mihai69 a răspuns:

Nu iei nici banii înapoi, nici nu o poți transfera la altă mașină

| suntserios a răspuns (pentru mihai69):

Ba poate sa ia banii inapoi.

| mihai69 a răspuns (pentru suntserios):

Eu știam că poți recupera doar impozitul de la fisc.

| OldSoul a răspuns:

Cand vinzi masina, opresti asigurarea veche, si poti primi de la asigurator banii pentru lunile ramase.
Luna in curs nu se pune din ce stiu eu. Deci daca ai avut asigurarea facuta pe un an, si ai folosit masina 1 luna si 1 zi, o sa primesti banii doar pe celelalte 10 luni.

| ClaudiuM1997 a răspuns:

Salut. Cel ce cumpara masina de la tine poate sa mearga pe asigurarea ta. Asigurarea e facuta pe seria sasiu a masinii nu pe proprietar. De ex, eu am un amic ce o luat o fabia cu numere rosii la care i-o expirat asigurarea asa ca o facut-o pe o luna pe vechiul proprietar ( cu acordul acestuia evident), pana reuseste sa ii scoata numere negre si sa faca asigurare pe el. Poti prelua nr negre de la vechea masina, eu asa am facut cu amea dar asigurarea o sa ramana la actualul proprietar.