| justme1995 a întrebat:

Acum vreo 3 luni am cumparat o masina inmatriculata pe Germania, acum vreau sa o vand, iar cineva s-a bagat in seama, cica voia sa o cumpere, mi-a cerut poza si a zis ca masina este radiata. Automat nu l-am crezut si mi-a zis pe la ce parcuri auro a fost si tot felul de chestii. Acum vine intrebarea. Ce pot face in situatia asta? cum pot scapa de masina? ce riscuri penale sunt?

Răspuns Câştigător
| maseax a răspuns:

Ai pe ea numere provizorii de Germania (alea cu data in dreapta)?
Ai actele masinii si contract de vanzare-cumparare pe numele tau? Daca da du-te si scoate un rand de numere rosii de la Inmatriculari (asta doar in caz ca vrei sa mai circuli cu ea). Apropo daca ai numere expirate risti dosar penal (indiferent daca sunt de Romania sau `X` tara).

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu spui conditiile in care ai cumparat-o, asa ca nu-ti pot da un raspuns precis. Exista insa riscul sa fi fost furata de cel de la care ai cumparat-o si atunci o sa ramai fara masina si nu se stie daca o sa-ti poti recupera banii. Numai bine!

| justme1995 explică (pentru Ioandelasal):

Si daca o vand si eu la fel? ce se poate intampla? sa o vand la un necunoscator

| Ioandelasal a răspuns (pentru justme1995):

Se poate intampla exact ce ti se poate intampla tie, doar ca acela iti va cere tie restituirea banilor.

| Lisadream a răspuns:

Spune-mi si mie de unde a aflat tipul ala ca masina e radiata?