| Costin_Stefan_M._1999 a întrebat:

Buna ziua oameni buni!
Am si eu o dilema.
Luna trecuta, am cumparat o masina inmatriculata Bulgaria de pe olx. In anunt scria ca actele sunt valabile pana in luna a 7-a 2018. Dupa ce am cumparat-o, la nici 20 de ore m-a oprit politia si mi-a spus ca este radiata.
Eu am declarat ca am condus in nestiinta de cauza, dar mi-a retinut permisul oferindu-mi dovada de circulatie 15 zile cu posibilitate de prelungire. Intrebarea mea este daca exista posibilitatea sa mi se retina permisul definitiv si daca cel de la care am luat masina va fi tras la raspundere. Multumesc anticipat, dau funda. Nu raspundeti in nestiinta de cauza doar ca sa va dati mari.

Răspuns Apreciat de Editori
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ai fost foarte neglijent si chiar naiv. Trebuia sa vezi actele inainte de a o cumpara.
Pentru a te apara poti sa-i faci plangere penala pentru inselaciune, bineinteles daca poti dovedi cu anuntul si cu faptul ca nu ti-a prezentat actele masinii, in principal certificatul de inmatriculare.
Daca nu poti dovedi inselaciunea atunci poti fi condamnat pentru punerea in circulatie a unui vehicul neinmatriculat, conform art.334, alin.4 Cod penal, citez:
"(4) Conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul sau tractarea unei remorci ale cărei plăcuţe cu numărul de înmatriculare sau de înregistrare au fost retrase sau a unui vehicul înmatriculat în alt stat, care nu are drept de circulaţie în România, se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 2 ani sau cu amendă."
Daca esti condamnat iti va fi anulat si permisul de conducere, conform OUG 195/2002, cu modificările şi completările ulterioare, citez:
"ART.114.(1) Anularea permisului de conducere se dispune în următoarele cazuri:
  b) titularul permisului de conducere a fost condamnat, printr-o hotărâre judecătorească rămasă definitivă, pentru infracţiunile prevăzute la art. 334 alin. (2) şi (4), art. 335 alin. (2), art. 336, 337, art. 338 alin. (1), art. 339 alin. (2), (3) şi (4) din Codul penal;"

4 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Probabil vei scăpa cu o amenda penala. Nu permisul este problema ta principala in acest moment, crede-ma.
Am auzit un caz asemănător in care si vanzatorul a fost cercetat penal pentru punerea in circulație a unui autovehicul neinmatriculat. Nu stiu insa cum s-a finalizat, oricum nu te absolva pe tine de răspundere.
Tu eventual ii poți face o plângere penala pentru inselaciune, insa pentru a a rezolva ceva trebuie sa ai dovezi clare in acest sens.

| MihaiNicu23 a răspuns:

Daca ai cumparat-o cu act de vanzare-cumparare da ar putea pati ceva respectivul.

| Crackman a răspuns:

O sa il ai suspendat o perioada sau ceva puncte plus amenda. Nu este definitiv.
Apropo vezi ce faci cu actele alea si reclama la politie pe respectivu.

Răspuns utilizator avertizat