| BujuIonel a întrebat:

Salut all!
Am o problema,recent mi-am cumparat o Ibiza din 2000, benzina cu motor de 1.4 MPI. Sunt foarte incantat de ea si imi place mult modelul dar am o problema.

Cand las masina in garaj 2, 3 zile imi ramane roata de pe spate (dreapta) blocata,dupa ce plec cu ea se deblocheaza dar mi se pare ca face un sunet de frecare,doar pentru putin timp,dupa dispare.
Aveti idee care ar fi problema, de ce se blocheaza?

11 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Un rulment, asta daca nu cumva tii frana de mana trasa

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

In garaj o lasi cu frana de mana?
Rotile pe spate se pot bloca din 2 motive: rulment gripat sau ferodouri gripate/cablu frana de mana blocat.
Nu e bine sa circuli cu masina asa, pot aparea si alte defectiuni din cauza frecarii (de ex poti compromite axul/fuzeta daca e rulment spart), sau poate chiar sa ia foc din cauza temperaturii (sigur se incinge daca freaca).
Du-te la un mecanic sa-ti dea jos roata, si ai sa stii ce ai de schimbat.

| BujuIonel explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Si eu tot la rulment m-am gandit.pentru ca nu o las cu frana de mana trasa in garaj ci in viteza. zilele acestea o sa chem plugul sa curete zapada ca eu am fost plecat o vreme si o sa merg la mecanic.in schimb au fost unii care mi-au spus ca e vorba de arcurile de la placutele de frane, care din cauza ca masina a fost tinuta un jumatate de an, le-au prins rugina si de aia cica se mai blocheaza.acuma o sa vad la sigur cum e treaba.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu mai folosi frana de mana doar atata timp cat esti undeva in parcare sau daca esti pe deal.

| MariusF23 a răspuns:

Rulment gripat.

| Florian20405 a răspuns:

Cauza este simpla.Deoarece ibiza 1.4 mpi are tamburi pe spate, iar tu lasand frana de mana, mai ales iarna iti ingheata tamburii.
Numai lasa FRANA DE MANA TRASAAA! Problema asta am avut-o si eu la un Matiz tot iarna!
Bafta, ai masina faina! big grin

| BujuIonel explică (pentru Florian20405):

Multumesc foarte mult, zilele acestea o sa ajung la service sa vad exact care e ste problema.

Drumuri bune sa ai!

| Florian20405 a răspuns (pentru BujuIonel):

Asemenea! big grin

| KaPy2 a răspuns:

Ridica masian pe cric si invarte de roata, daca huruie trebuie schimbat rulmentul, daca nu huruie si se freaca, trebuie reglata frana de mana, du-te la un service cu ea si reparowinking

| BujuIonel explică:

Va multumesc mult tuturor pentru raspuns si drumuri bune sa aveti.

Zilele acestea o sa ajung la mecanic sa rezolv problema.

| BujuIonel explică:

Va multumesc tuturor...problema s-a rezolvat.

Problema fiind: a facut buza sabotul (ferodoul)...Acuma totul e perfect. happy Va multumesc tuturor!