| Andrewe a întrebat:

Salut,de ceva timp la portiera dreapta din spate la masina nu se mai blocheaza din cheie si nici manual din cheie, nici nu imi apare in bord ca ar ramane deschisa.De celelalte usi trag ca nebunu ca tot ramane blocata si asa si trebuie laughingce piesa ar fi defecta la usa aia?

1 răspuns:
| Eugen80 a răspuns:

In interior ai un actuator, adica un motoras care trage in sus sau in jos tija care blocheaza sau deblocheaza usa.
Trebuie sa desfaci fata de usa si sa vezi ce nu se mai misca. Daca actuatorul se misca jos-sus si invers, atunci el face treaba si probabil s-a rupt vreo piesa mica din plastic, care face legatura intre acel actuator si tija.
Pana nu desfaci fata de usa nu poti sa vezi nimic clar.