| 9eMMy3 a întrebat:

Este legal sa inscriu masina din Italia in Romania pe numele unuei alte persoane si sa circul cu ea in Italia cu procura, fara sa am probleme cu polizia sau asigurarile din Italia?
Si daca o inscriu in tara cat ar trebui sa coste toate actele. avand in ca de pe 1 februarie nu se va mai plati taxa?
Stiu ca o sa vi se para un pic ciudat dar am o masina destul de veche care vreau sa o inscriu pentru simplul fapt ca m-am saturat sa platesc asigurarea in Italia 800 de euro pe an 260 de euro taxa pentru ca detin masina si nu mai punem in calcul revizia si alte lucruri. momentan nu am bani sa imi iau o masina mai recenta si sa o inscriu. si as vrea sa o inscriu pe asta daca tot nu o sa se mai plateasca taxa aia enorma. am un peugeot 206 din 2002 1.6 16v pe gpl.

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca ai procura e legal, nu vad totusi de ce nu o inscrii pe numele tau in Romania, ar fi mai simplu.

inmatriculatul in Romania te ar ajunge
100euro RAR ul
pana in 300euro RCA
si in rest diverse taxe mici (numere, talon, inmatriculare la primarie) pana in 50 euro

| 9eMMy3 explică (pentru suntserios):

Daca ai residenta in Italia trebuie sa ai inscrisa si masina tot in Italia... daca nu Amenda

| 9eMMy3 explică:

Ce ar trebui sa insemne ce ai scris mai sus?