| BJK1903 a întrebat:

Salut all,vreau o parere numai de la profesionisti si care se pricep. Vreau sa imi cumpar un Ford Focus(berlina,nu BREAK) din 2000, pe benzina,motor 1, 6.Masina costa 1. 500E. Dau funda, multumesc.

12 răspunsuri:
| Sofer a răspuns:

Iti recomand Ford Focus 1.8 TDCI 116 cp consum mic.

| blAster85 a răspuns:

Avand in vedere pretul(1500)e normala la pret, un benzinar e mai ieftin.da mai putine probleme ca un diesel de varsta lui.vezi sa aiba km reali,du-o la un service sa iti spuna aia tot,vezi cand a schimbat distributia,ambreiaj, nu te lua dupa el cere-i facturi sa iti poata demonstra.fa o tura pe un drum rau vezi daca bate ceva, daca vibreaa la viteza, bagate intr-o zona putin circulata si vireaza maxim D/S sa vezi daca is planetarele ok, c sa mai zic bafta.

| BJK1903 explică (pentru blAster85):

Oricum vreau sa o duc, el zice ca filtrele si distributia subt schimbate. Daca e sa o cumpar o sa intreb de chitante. Si o sa fac un mic test sa vad daca scoate vreun sunet sau altceva. Multumesc de raspuns happy

| Sofer a răspuns (pentru blAster85):

Ma nene ma :)) ce km reali sa vada? Toate masinile aduse in tara au km dati inapoi. Prin intermediul acest site afli! http://fullvindecoder.com/ | Bagi VIN (seria sasiu) si afli km reali. Am bagat si eu sa verific masina mea si nu mi-a venit sa cred ca are km dati inapoi :)) circa 40.000 km dati inapoi. Reali fiind 200.000 km si pe bord 170.000 km. 10.000 sunt facuti de mine in tara.

| BJK1903 explică (pentru Sofer):

Si eu de unde naiba sa iau VIN cand eu nici nu am masina cumparata...

| Sofer a răspuns (pentru BJK1903):

Nu stiu daca acel site minte sau nu in legatura cu km dar eu cand am bagat seria de la masina mea imi zicea ca am mai multi km cu 40.000. Ii ceri seria de sasiu la proprietar ca vrei sa verifici km. Am stat intr-o zi si am cautat un vw bora si cu acest site am descoperit ca doar 5 masini erau cu km reali restul dati inapoi.

| blAster85 a răspuns (pentru Sofer):

Salut da ai dreptate,dar de ex la amea e grupul vag si daca dai scanare si dai la km,si iti da eroare sau spune ca nu se pot afisa, pentru ca ori s-a schimbat ECU, ori au fost stersi, macar sa stie de is sau nu reali, mai ales ca e benzinar.tu ai scapat usor cu km tai "dati inapoi"am un prieten si-a luat un focus cu 200.000 cicalaughingsi cand a scanat-o avea peste 500.000 si e benzinar. avuse o gramada de probleme la motor, in final o vanduse.

| BJK1903 explică (pentru Sofer):

Salut,site ul este o prostie. Am verificat acum un Ford Focus Break din 2003, cu 220. 000km, am bagat Vin si imi da ca masina ar fi C-MAX laughing. Cel mai bine e sa o duci la service, site urile sunt niste prostii care te pacaleste si voi puneti botullaughing

| Sofer a răspuns (pentru BJK1903):

Da laughing cum am zis ca nici eu nu sunt sigur de el..Important fie ea cu 250.000-300.000 si in bord sub 200.000 sa o duci in service la verificat motorul sa mearga rotund sa nu dea fum negru/albastru si schimbi kit distribtuie ulei si toata filtrele ca sa fii sigur ca nu te lasa!

| octa2021 a răspuns:

Salut
Pretul este cam dubios, are o problema tehnica sau trebuie inmatriculata?!
deorece nu prea gasesti masini din anul 2000 cu 500 de euro,dar forul este o masina care rezista in fuctie de propietar,mam confruntat intrecut si cu masini de generatie mai noua care erau scumpe, dar soferul nu a stiut sa o exploateze.
In Romania piesele la ford focus si intretinerea sunt discutabile, deorece sunt piese care sunt cam scumpe(sistem de directie, trenul de rulare(suspensia, bucse etc)) dar uzabilele sunt la un pret bun.
Ca si consum nu prea stiu ca nu am condus doar am mai reparat dar din cate am auzit stiu ca injur de 8-10 in oras si 7 in afara.
Dar pretul misepare cel mai suspect in treaba asta!, can ai sa te hotarasti sa o cumper nu ii da bani pana nu te duci si pe la R.A.R ca sa vezi daca nu-i furata.

| BJK1903 explică (pentru octa2021):

Scuze 1500

| BJK1903 explică (pentru octa2021):

Masina costa 1500, nu 500€. Scuze :d