| aLexG1 a întrebat:

Salut am 16 ani si vreau sa dau de a1 si sa parintii sa imi cumpere un motor de 125cm3 1000E maxim.Dar problema este ca ei nu sunt de acord zic sa astept pana la 18 ani pentru ca exista pericole etc. Sfaturi, ceva va rog sunt indragostit de motociclism cu tot cu pericolele la care sunt expus.Dau funda :*

Răspuns Câştigător
| jon987654321 a răspuns:

Daca chiar ai o pasiune pentru asta,incearca sa le explici ce inseamna pentru tine sa fi motociclist,sa simti libertatea care nu toti o simt,le explici ca nu trebuie sa se gandeasca la asta la pericole si altele,dar si tu la randul tau sa fi precaut si modest in trafic, nu te lua dupa toti hooligans care ii vezi, cu timpul vei putea face mai multe, este o vorba... fiecare barbat moare, dar nu fiecare traieste cu adevarat.bafta

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cand fii-miu avea 17 ani ne-a innebunit ca vrea motocicleta, iar frica mea si a sotului a fost atat de mare, ca la aniversraea lui de 18 ani i-am cumparat o masina la mana a doua binetels, bagandu-ne capul intr-un credit bancar, ca nu aveam banii aia, dar copilul avea nevoei urgenta de un mijloc de transport si trebuia sa-l ajutam, asa ca, i-am luat masina sperand sa-i dam ocazia sa o sofeze si sa capete experinta pe masina, iar peste ani, sa-si cumpere motocicleta singur, daca vrea. Au trecut 12 ani de atunci, si-a luat singur a 3-a masina, inca viseaza la motocicleta, dar INCA nu are!
Sfatul meu este sa nu-ti risti viata pe motocicleta, mai ales ca-i atat de periculos sa fii incepator pe soselele din tara, unde se sofeaza foarte imprudent. Iti inteleg perfect parintii si imi imaginez cat de mult te iubesc si cat de mult le este frica sa nu patetsi ceva.
Eu cred ca ei te vor ajuta sa-ti cumperi masina la 18 ani, trebuie doar sa te resemnezi acum si sa accepti ideea ca un motor atat de periculos, iti poate pune viata in pericol.
Nu au intrat zilele in sac, ai oricum de invatat o gramada, ai BAC-ul de sustinut si dupa aceea poti sa cutreieri cat vrei, sofand o masina.

| jon987654321 a răspuns (pentru Violleta2022):

De ce crezi ca sunt periculoase? cu mentalitatea asta in secolul 21, e rau, daca omu are o pasiune sa o urmeze.

| Violleta2022 a răspuns (pentru jon987654321):

Se vede ca esti copil si ca fierbe adrenalina in tine, dar cand vei fii parinte, vei intelege cum este ca copilul tau sa-si doreasca sa fie la volanul unui motor puternic, ai face orice sa-l stii in siguranta.
Daca ai stii ce usor este sa spui ca nu se poate intampla nimic... si totusi, acum 3-4 ani, copilul unor prieteni a murit nevinovat, el fiind pe o motocicleta, circuland regulamentar, iar un mos de 92 de ani venea de pe o strada laterala si a uitat sa opreasca la semafor, l-a luat in plin pe pusti, avea 27 de ani, urma sa se insoare in cateva sapatamani, o viata spulberata in cateva secunde.
Nu, nu-mi doresc asta, iar mentalitatea asta este a tuturor parintilor care isi iubesc copii si incearca sa-i protejeze, dar, nu ai cum sa stii pana nu esti tu parinte.
Eu personal sofez de 25-26 de ani si stiu cum este in spatele volanului!

| jon987654321 a răspuns (pentru Violleta2022):

Da,ai dreptate chiar imi pare rau de intamplarea asta, dar odata ce vrei sa faci pasul asta si chiar motocicleta este o pasiune, o faci, motocicleta te schimba total ca om esti mult mai bun.vezi viata altfel, cu toate ca sunt riscuri dar nu se compara nici o secunda mersul, plimbatul cu masina, cu o motocicleta si asta o poti intelege doar daca o faci.

| nugasescusernameliber a răspuns:

Si la 16 ani si la 18 tot asa faci accidente daca nu ai experienta. Ideea e tu sa-ti vezi de treaba, sa mergi regulamentar. Si intr-o masina tot poate da unul peste tine, asta este riscul.
Fa ceva pt.parintii tai sa meriti motorul, ajuta prin casa, ai rezultate bune la scoala, fi bun si amabil si poate ii mai imbunezi.

| MTP94 a răspuns:

Salut! Daca intr-adevar e pasiunea ta si iti place motociclismul urmeaza-ti aceasta pasiune dar cu responsabilitate fara sa te pui in pericol deoarece ai doar 16 ani happy Iar in legatura cu parintii, e bine in general sa ii asculti, Dar cand vine vorba de un hobby, o pasiune a ta urmeaz-o, Pentru ca in viata daca nu iti urmezi visele, pasiunele avute, iti va parea rau mai tarziu! Asta e sfatul meu, sper ca am putut sa te ajut.

| AlexxaMDaniela a răspuns:

Motoarele sunt ft periculoase si mai ales pentru un copil de 16 ani, eu spun sa nu te risti, ca in ziua de astazi se intampla foarte multe accidente.si cat despre parintii tai, au dreptate, atata timp cat esti minor, esti la raspunderea lor si crede-ma ...iti vor tot binele din lume :* nu te grabii, toate la timpul lor!