| haritonone a întrebat:

Salut.Am 17 ani si pe data de 2 noiembrie voi împlini 18 ani.
Mă gândesc să încep să învăț la școala auto pe la inceputul lunii martie și o să o termin la sfârșitul lunii mai. Apoi o să dau examenele interne si dupa 2 luni voi fi la țară și nu voi putea face practică. Acum mă gândesc, se merită să invat acum sau mai bine să aștept pana in septembrie și după ce termin școala să merg deodată la examen?

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Din paacte, tot ce ai scris tu aici, nu face sens si nu este posibil!
Legal, scoala de soferi o poti incepe cu maxim 3 luni inainte de a implinii varstei de 18 ani.
In cazul tau, nu o poti incepe mai devreme de 2 August 2019!
Examenul de sala si traseul se pot da, NUMAI DUPA IMPLINiREA varstei de 18 ani. Asadar, dupa data de 2 noiembrie!

Poti incepe scoala la 1 octombrie, ca ai timp 1 luna sa o faci ca in 2 noiembrie, sa mergi la examenul de sala.
Imi pare rau sa-ti daram visele, dar legal nu ai nici o sansa sa ajungi in examenul auto, mai devreme de 2 noiembrie 2019.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Scoala o poti incepe la 18 ani fara 3 luni, adica prin august, iar examenele le dai dupa ce implinesti 18 ani. Asa ca sa te apuci sa inveti de pe acum nu are niciun rost, uiti tot pana in noiembrie

| haritonone explică (pentru suntserios):

Eu pana in iulie sunt în oraș, apoi plec la țară.

| suntserios a răspuns (pentru haritonone):

Asa și? Legea îți dă voie sa începi școală de șoferi la 18 ani fără 3 luni. Nu ii pasa nimănui ca te duci la tara

| haritonone explică (pentru suntserios):

Eu am pus intrebarea data pentru ca ma gandesc ca pana in septembrie o sa uit putin sa conduc in oras cu trafic intens.

| suntserios a răspuns (pentru haritonone):

Eu nu înțeleg ce vrei pana la urma. Te poți apuca de școală DOAR în septembrie. Nu prea înțelegi lucru asta nu?