| Exal a întrebat:

Salut,am 20 de ani și am un buget de 10-15.000$ euro pentru o mașină nouă. Ce mașini cu caroserii coupe/sedan sau hatcback mai frumoase si bazate pe consum mic (in jur de 3l/100km) știți?
În lista am Audi A1 1.0, Ford Focus, Fiat Tipo si Mini Cooper.

Răspuns Câştigător
| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Eu in primul rand ca nu mi-as lua Opel. Are la interior niste plastice de toata jena care dupa 30.000 km zdrangane pe toate denivelarile si pocnesc din senin, scot zgomote dubioase si sunt si neplacute la atingere. Aceeasi chestie si la Ford, Fiat sau Renault. Mai degraba mi-as lua o Kia C'eed de banii aia, am condus una recent si am ramas surprins de calitatea materialelor de la interior.

9 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

3l /100? Hai serios.

Eu as lua un Sandero din banii aia.
Sau o Skoda Rapid

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Consumul tau nu e realist deloc. Nici scuterele nu consuma atat de putin.
Eu as merge cu toata increderea pe Opel Astra.

| Exal explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Da,poate am exagerat când am zis 3l. Dar stiu modele care consumă 3, 5/3, 8/4, 1. Dar Opel Corsa în două uși nu ar fi buna?

| Exal explică (pentru IzvorulDeIntelepciune):

Arată bestial Kia C'eed, stiu ca e firma foarte buna, mereu mi-au plăcut japonezele si sud coreenele.
Desi ma sperie ca nu am service unde sa o duc în România, o tara in care s-au auzit doar de BMW si VW...

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru Exal):

Ai doar la reprezentanta unde si costa pe masura. Norocul tau e ca ai garantie 5 ani de zile km nelimitati parca, asa ca nu o sa te doara capul happy

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru Exal):

Si inca un sfat prietenesc, tot legat de interior. Acum e la moda plasticul glossy pe suprafete intinse din bord si uneori usi. E cea mai mare mizerie cu putinta, se zgarie in doua saptamani de cand ai luat masina din reprezentanta (daca nu il zgarii tu il zgarie aia cu carpa la spalatorie, in halu asta de repede se zgarie) si va arata urat tot restul vietii masinii. Fereste-te de asa ceva ca necuratul de tamaie, ti-o zice Stan patitu'

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Exal):

Nu am mers cu ultimele versiuni de Corsa, nu stiu ce pot. Eu unul trag spre clase cat mai mari.
Momentan am un hatchback destul de maricel, si mi se pare ca mi-am luat Matiz... Nu stiu cum le suporta altii.
Astra vad ca incepe de la 16.000
Corsa e mai in bugetul tau:
https://www.opel.ro/......rator.html
Nu cumpara nimic fara test drive, si citeste review-uri reale de pe forumurile marcilor, nu pareri la gramada.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru Exal):

Eu in primul rand ca nu mi-as lua Opel. Are la interior niste plastice de toata jena care dupa 30.000 km zdrangane pe toate denivelarile si pocnesc din senin, scot zgomote dubioase si sunt si neplacute la atingere. Aceeasi chestie si la Ford, Fiat sau Renault. Mai degraba mi-as lua o Kia C'eed de banii aia, am condus una recent si am ramas surprins de calitatea materialelor de la interior.

| Robica2003 a răspuns:

Mna, nu trebuie neaparat sa fie noua ca sa fie si buna. Daca vrei o maşină second hand la banii astia cu 2 usi ai Nissan 350Z, dar consumul si motorul e cam mare.

| Exal explică (pentru Robica2003):

Iubesc 350Z-ul dar e greu de întreținut și vreau ceva si pentru familie.