| anonim_4396 a întrebat:

Salut! Am auzit că la un plin la o mașină pe diesel se poate pune și benzină. Gen dacă rezervorul are o capacitate de 50L, să pun 40 de motorină și 5-10L de benzină. Cică ajută la ceva da nu știu la ce.

Răspuns Câştigător
| CtBogdan a răspuns:

La 50 litri adaugi 48 motorina si 2 benzina.

Benzina si motorina au aditivi usor diferiti. Aditivul de la benzina iti curata in principal injectoarele iar cel de la motorina iti unge si iti lasa o pelicula protectoare prin tot sistemul.

Metoda asta se practica o data la 3 plinuri.

Sa combini motorina cu benzina iti aduce 2 beneficii.
1. Curatarea sistemului.
2. Aprindere mai usoara pe timp de iarna.

*Eu nu am practicat niciodata metoda asta.
*Producatorul nu iti recomanda sa faci asta.
*Masina a fost construita sa mearga 100% pe motorina.
*Sfatul meu e sa nu joci ruleta ruseasca cu propria ta masina. Mult mai bine ar fi sa o alergi pe centura.

5 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

N-am auzit de asta. Nu stiu unde a auzit flacaul ăsta de asa ceva.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Exista aditivi speciali cu diferite efecte benefice, nu trebuie sa asculti sfaturile pensionarilor fara cunostinte in mecanica.
Pune un aditiv de la Liqui Moly, pentru curatarea injectoarelor, daca vrei efect simtitor. Am pus la mai multe masini, direct in conductele de alimentare (nu diluat cu motorina), iar efectele au fost doar pozitive, porniri foarte usoare, raspuns mai rapid la acceleratie.
Din popor am incercat amestecul cu ulei 2T in motorina, pentru lubrifierea/protejarea injectoarelor, iar rezultatul a fost foarte prost: consum mai mare, sunet al motorului mai infundat, putere usor scazuta. Pusesem 300ml la 60 de litri de motorina, cum recomanda "expertii" (fara studii in domeniu).

| Wr3nch a răspuns:

Ajuta la mersul pe jos ca strici motorul.

| danbnz a răspuns:

Ajuta pe draq.
Unde mama naibii ai auzit tu asa ceva?
Pui ceva iarna dar nu benzina.

| badpanda a răspuns:

Este o legenda metropolitana care circula printre tractoristi acum 50 de ani.
Daca vrei sa mergi pe jos incearca.
Unii mai pun din greseala 10l de benzina la un rezevor si raman in drum.