| anonim_4396 a întrebat:

Salut, am avut un accident astazi. Cand ieseam dintr o parcare am iesit cu fata incercand sa fac dreapta pe a doua banda. M am asigurat in jur de 150 de metrii in stanga. Dupa m-am uitat doar la masinile din dreapta care ieseau si ei in jur de 2 secunde. Si din prima m-a lovit o masina din stanga. Problema e ca mi se pare imposibil sa ajunga sau sa nu fi vazut masina. Probabil a iesit din strada care venea din fata. Problema e ca e banda continua si nu ar avea voie sa mearga asa.deci trebuia sa mearga la rond. Omul zice ca venea normal drept dar nu stiu pentru ca nu am vazut o. Nu sunt nici camere pe acolo. Eu cu panica de accident nu am mai putut calcula si varianta asta, pana acum ce am ajuns acasa si m-am linistit. İn cazul asta tot eu raman vinovat? Pentru caa m-am asigurat chiar pe o distanta mare. İn care putea venea doar masini de la rond, nu de pe alte stradute fiind continua. Am facut amiabila deja (eu vinovat)dar vreau sa stiu daca mai sunt variante de a afla cum s-a intamplat. Eu pur si simplu m-am trezit cu ea in fata.
Ei mi-au zis ceva, mie nici nu mi-a trecut prin cap ca ar putea iesii de acolo, ca asta ma si miram de unde a aparut. Daca este asa, ce mai pot face dupa acum?

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Odata ce ai acceptat ca ai fost vinovat, nu mai poti face nimic, decat sa-i platesti toate daunele lovirii masinii lui si sa ti-o repari pe a ta.

| mi25 a răspuns:

Violleta, ai auzit de RCA? Masina celuilalt se repara prin aceasta asigurare. Numai repararea masinii celui care intreaba se plateste de acesta, daca nu are asigurare facultativa.

| mi25 a răspuns:

GoguPatent are dreptate.

| goguPatent a răspuns:

Oricum e irelevant de unde venea. Era pe drumul cu prioritate când tu te-ai pus în mișcare deci ești vinovat că nu i-ai dat prioritate