| Adikis a întrebat:

Salutare.Am o problema urgenta. De cateva ore s-a bagat un biciclist in masina mea. Eu ieseam inspre dereapta intr-o intersectie deci teoretic nu trebuia sa ma asigur decat din stanga. M-am asigurat stand cu capul in stanga si am iesit si cand am facut un metru am observat cu coltul ochiului ca pe sensul in care m-am incadrat venea din dreapta un biciclist ( el fiind pe contrases si jucandu-se pe telefon). Am franat m-am oprit ( oricum am avut maxim 10 km/h), dar el nu a fost atent si s-a bagat in mine si mi-a spart grila de jos ( passat b5.5), el si-a indoit roata si in cazatura si-a spart telefonul. Eu am coborat nervos si i-am zis doua de sanatate laughing si de departe a strigat ca ma da la politie si ma pune sa ii repar telefonul. Deci el teoretic a fugit de la fata locului fiind intimidat de faptul ca am strigat la el. Are de ce sa imi fie frica? Eu nu l-am putut identifica deci nu prea am sase sa imi recuperez dauna

17 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

A fugit "teoretic" sau practic?
Daca situatie este asa cum o descrii nu patesti nimic dar trebuia sa anunti accidentul la politie, pentru reparatii tie iti trebuie adeverinta, citez:
"ART.79.(1) Conducătorii de vehicule implicaţi într-un accident de circulaţie în urma căruia au rezultat numai avarierea vehiculelor şi/sau alte pagube materiale sunt obligaţi:
  a) să scoată imediat vehiculele în afara părţii carosabile ori, dacă starea vehiculelor nu permite acest lucru, să le deplaseze cât mai aproape de bordură sau acostament, semnalizându-le prezenţa;
  b) să se prezinte la unitatea de poliţie competentă pe raza căreia s-a produs accidentul în termen de cel mult 24 de ore de la producerea evenimentului pentru întocmirea documentelor de constatare.
  (2) Se exceptează de la obligaţiile prevăzute la alin. (1) lit. b)*):
  a) conducătorii vehiculelor care încheie o constatare amiabilă de accident, în condiţiile legii;
  b) conducătorul de vehicul care deţine o asigurare facultativă de avarii auto, iar accidentul de circulaţie a avut ca rezultat numai avarierea propriului vehicul."
Daca il poti identifica vei putea solicita contravaloarea reparatiilor.

| Adikis explică (pentru Ioandelasal):

A fugit la propriu. Au vazut mai multe persoane ce s-a intamplat. S-a gabat in mine, in a doua secunda s-a ridicat si a fugit. Nu l-am putut identifica. Desi nu era trafic deloc, el venea pe partea stanga chiar la marginea bordurii si era mascat de niste masini. Era imposibil sa il vad mai-nainte de a fi 1-2 m intre noi.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Adikis):

Du-te la politie, indiferent cat de mare sau mica este reparatia, este obligatia ta legala sa anunti accidentul si, daca nu o faci, poti fi amendat pentru aceasta.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu inteleg cu de ai permis da nu stii ce ai de facut. In primul rand te duci si anunti accidentul in maxim 24 ore, ca daca vine el si anunta atunci ramai fara pemis.

Si unde in legislatia rutiera scrie ca trebuie sa te asiguri doar in stanga. Cand intri pe un drum prioritar trebuie sa acorzi prioritate la tot ce circula pe acel drum si se intersecteaza cu traiectoria ta.

| Adikis explică (pentru suntserios):

Eu ce naiba sa anunt la politie? El a fugit mancand pamantul si nu s-a oprit decat la 300 m. Degeaba am fugit dupa el ca nu l-am mai ajuns. Rani nu are, cel putin grave nu pentru ca s-a ridicat in a doua secunda dupa accident si a fugit. Eu nu am reusit sa il identific. Avea si plete si nu l-am vazut foarte bine. Cel mai probabil o sa dau din buzunarul meu 100-200 de lei si imi schimb piesa si gata

| suntserios a răspuns (pentru Adikis):

Pai te duceai la politie, anuntai accidentul si faptul ca el a plecat, iti luai adeverinta de reparatie si stateai linistit

| Adikis explică (pentru suntserios):

Pai inca nu e tarziu. Cred ca ma duc acum la politie. Dar reparatie este cam minora. Cred ca o lipesc eu.

| suntserios a răspuns (pentru Adikis):

Nu conteaza cine o repara, daca vrei sa fii in legalitate, obtii autorizatia de reparatie

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Atata vreme cat tu nu ai plecat de la locul accidentului si ai sunat la 112 sa raportezi accidentul, a venit o brigada de politie si ti-a luat declaratie nu ai de ce sa-ti faci griji fiindca ai procedat corect si ai circulat regulamentar.

| mixxjim a răspuns:

Nu te grabi sa repari, asteapta cateva zile sa vezi daca primesti vreo veste de la politie, desi ma indoiesc. Din gravitatea avariei, forma, pozitia etc. se poate stabili si cum ai fost lovit, si din ce parte, dar si ce viteza aveai. Oricum, tine minte situatia si as zice ca nu strica o minima asigurare din toate partile intotdeauna, decat sa (o)mori cu dreptatea in mana mai bine te asiguri in orice situatie, nu te costa prea mult. Numai bine!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca tia-a luat nr. de la masina te poate f***

| JohnnyBi a răspuns (pentru anonim_4396):

Hai ma? serios? pentru fuga de la locul accidentului, mers pe contrasens si producerea unui accident si el o pateste? pe ce lume traiesti copilu? cu ce este el vinovat ca prostul merge pe bicicleta pe contrasens si produce accident?

| anonim_4396 a răspuns (pentru JohnnyBi):

Exista martori? il poate plimba pe om fara sa fie vinovat pe la politie eu la asta ma refer daca gajiu de pe bicicleta are vanataie saau urmea pote sa declare ca asta l-a lovit cu masina la injurat si asa mai departe nu lua lucrurile asa de simplu azi lumea e plina de lichele si iti poate face rau.

| JohnnyBi a răspuns (pentru anonim_4396):

Si daca are ce? stii cate expertize se fac pentru certificatul ala medico legal? daca are vanatai de ce a plecat de la locul accidentului? cum nu este el vinovat cand are roata din fata facuta bucati si asta aripa laterala si era pe drum cu prioritate? martori mereu exista, dar dovezile sunt izbitoare. lucrez in domeniul juridic, nu este asa apa de ploaie cum zici tu. si daca voia sa ii faca rau ramanea acolo si se dadea lovit sa fie accident cu victima si i se deschidea dosar penal, plecand de acolo si-a scos orice cerere in privinta daunelor din socoteala

| anonim_4396 a răspuns (pentru JohnnyBi):

N-ai inteles la ce ma refer odata politia merg pe ideea sa vedem cine este vinovat degeaba zici tu ca ala a fugit ca politia pana nu vede nu tine partea cuiva asa ca asta implica ca tipu cu passatu sa faca niste drumuri pe la police laughing

| JohnnyBi a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca se depune plangere, da, se duce la politie, si? si ce? se fac expertize, isi da politia seama ca prostul de biciclist este de vina si gata. dupa 2-3 declaratii te lasa sa pleci si mai vii dupa expertize daca esti chemat. si daca iese ala de vina iti repara si masina, ramane si cu telefonul stricat.

| nic3rr a răspuns:

Tu nu prea ai de ce sa te temi. Acum tu trebuie sa speri ca te-a identificat el si ca va merge la politie (negandindu-se ca de fapt el e vinovatul). Apoi le explici politistilor ce s-a intmplat si sigur daca nu are ceva pile va fi obligat sa iti plateasca stricaciunile (si probabil niste scuze din partea lui).
Succes, sper sa fie totul bine!