| Mariobmb a întrebat:

Salutari tuturor. Aseara am avut un accident. Ieseam din benzinarie, am dat prioritate, nu mai venea nici o masina din partea stanga, ma incadrez pe prima banda si merg cativa metri cand din spate un logan cu 100km/h si ma loveste in spate fara frana fara nimic, tin sa zic ca era pe a2a banda cel cu loganul.

27 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Daca nai sunat la 112 in acel moment acum e mai greu sa scoti avantaj situatiei

| Mariobmb explică (pentru mgtow):

Am sunat si chemat politia, am fost si la accidente usoare

| mgtow a răspuns (pentru Mariobmb):

Atunci ei vor rezolva nu inteleg dc ai intrebat aici daca stii ca ai procedat cum trebuie

| Mariobmb explică (pentru mgtow):

Pentru ca imi este cam teamaa de politia din Romania

| baru a răspuns:

Daca ai asigurare, este bine.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Asa și? Întrebarea e?

| Mariobmb explică (pentru suntserios):

Scuza-ma te rog. ma invinovateste pe mine. dar am acordat prioritate si am iesit. nu venea masina si apoi deodata da un claxon si fara frana intra in mine. Ma invinovateste ca nu am dat prioritate.dar eram pus dja pe strada

| suntserios a răspuns (pentru Mariobmb):

Pai de unde a apărut? S a teleportat?

| Mariobmb explică (pentru suntserios):

A cui poate hotara vina, pentru ca nu am mai trecut prin asa cvv

| sierra1 a răspuns:

și intrebarea este?

| AFR81 a răspuns:

Daca e fix asa cum spui tu, anume ca ai acordat prioritate si te-ai incadrat complet pe prima banda, ba chiar ai mers si cativa metri, atunci, dupa parerea mea, vina este a celui din logan. Eu asa o judec. Dar cum a ramas? Ce v-ati inteles?

| Mariobmb explică (pentru AFR81):

Ei dau vina pe mine ca ei puteau sa aiba si 200 la ora si astea. voia sa dau amiabila dar eu am sunat politia

| suntserios a răspuns (pentru Mariobmb):

Asa, și politia ce a zis? Ca ei au dreptate, puteau sa vina și cu 200, erau pe drumul prioritar, aveau prioritate

| Mariobmb explică (pentru suntserios):

Pai stai putin, ei erau pe a 2-a banda eu eram incadrat pe prima banda deja ofrrisem prioritate si eram in mers, s-a bagat pe prima banda si a intrat in mine

| suntserios a răspuns (pentru Mariobmb):

Și politia ce a zis?

| Mariobmb explică (pentru suntserios):

Am propus eu sa ia inregistrarile video, a vazut care masina era mai avariata si ca ma luase din spate. nu era decis cred, politistul de post. Romania happy

| suntserios a răspuns (pentru Mariobmb):

Pai nu era decis, ca sunt mult de luat în calcul. Oricum vina cea mai mare este a ta ca tu ai întrat pe drumul cu prioritatea iar ala dacă semnaliza deja schimbarea benzii trebuia sa îl lași sa o facă.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dacă e cum ai zis tu, teoretic ai dreptate
dar eu, sincer, nu prea cred că e posibil ca ăla să fi intrat în tine de pe banda 2...
dacă se iau înregistrările video și e cum ai zis tu, adică a schimbat banda după ce tu te încadrasei pe prima, e clar vina lui...dar tot parcă nu-mi vine să cred

| Mariobmb explică (pentru anonim_4396):

Era pe banda 2 apoi ma uit in oglinga si era pe mijlocul benzii spre banda mea... Sunt lovin spate stanga in portbagaj si stop, aripa

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuia sa lasati masinile acolo pe loc cum erau, si sa faci poze din toate unghiurile. Tu cu cat mergeai, de curiozitate?
Adica pune-te si in locul lui, tu sa conduci pe drum cu prioritate, sa vezi ca e liber, si poate te grabesti un pic ( bine ca nu e o scuza sa depasesti limta de viteza) ma rog, si sa iti iasa unu in cale, de nicaieri, si sa mearga cu 20 - 30 kmph, si poate tu o secunda te uiti in bord sau la nevasta-ta, mai ai timp sa il mai feresti pe fraier?

| Mariobmb explică (pentru anonim_4396):

Pai eu mergeam cu 20 am vazut in retrovizoare ca era pe mijloc claxona si am calcat acceleratia am ajuns la 50 km si de acolo s-a rupt filmul, am lasat masinile cum erau am facut poze a venit rutiera au facut poze.

Răspuns utilizator avertizat
| Edmonds2342 a răspuns:

Ok. Și întrebarea?

| Daniel31 a răspuns:

Trebuia sa ii ceri asigurarea. Sau daca nu sa fi chemat politia. Nu e vina ta ca a dat ala in tine

| TheTom7 a răspuns:

E vina lui in situatia asta, cat de ighiot sa fi sa te dai pe banda a 2-a daca vezi ca ala merge mai incet, dar nici tu nu aveai ce cauta pe banda aia cu 20km/h... serios acum. O mica intrebare, el avea pe cineva in fata pe banda a 2-a? Oricum, normal era sa franeze, iar daca tu tot mareai viteza daca frana cam greu sa intre in tine

| Mariobmb explică (pentru TheTom7):

Eu cam ajunsese în 50 când am vazut ca intra spre mine si nu, nu avea pe nimeni pe Bd 2, M-a lovit în spate