| Claudes a întrebat:

Astazi am avut un mic incident cu duba de la firma.
Eram pe un drum cu 2 benzi (pe banda 2). Cineva din fata dorea sa o ia la stanga, asa ca s-a facut o coloana de vreo 3-4 masini. In acest timp banda 1 era libera, asa ca am semnalizat, m-am asigurat in oglinzi si m-am incadrat pe banda 1.
Din parcarile de pe margine a iesit cineva cu duba (era parcat lateral) pe banda mea si nu am mai putut face nimic si l-am agatat.
Am facut constatare amiabila si acum trebuie sa se hotarasca cine este de vina.
Intrebarea mea este: a cui este vina? A mea ca nu am apucat sa opresc si ca era putin iesit in drum sau a lui ca nu s-a mai asigurat inainte de a iesi din parcare? (chiar daca eu am schimbat banda cu 15-20m inainte)
Aici aveti o poza cu duba lui: https://imgur.com/a/5EIWz

Răspuns Câştigător
| luciannicolae95wow a răspuns:

El este vinovat, daca nu s-a asigurat cand a intrat pe un drum public.

| Claudes explică (pentru luciannicolae95wow):

El tot sustine ca era deja iesit pe banda 1 si ca eu am venit de pe banda 2 si l-am agatat si ca eu as fi vinovat.
Pai din cate se vede in poza, el era iesit doar cu botul masinii, in acest fel inca trebuia sa acorde prioritate. Iar daca ar fi cum spune el, duba mea nu ar fi avariata pe lateral si spate (https://imgur.com/a/IRXVg) (https://imgur.com/a/S87HJ)
Ma tot gandesc sa nu se interpreteze gresit la asigurari constatarea si eu sa ies vinovat...

7 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

E vina lui ca nu s-a asigurat

| Claudes explică (pentru suntserios):

El tot spune ca s-a asigurat si ca nu era nimeni pe b1 cand voia el sa iasa. Eu eram deja incadrat pe b1 cu mai mult de jumatate masina si nu mai aveam ce sa fac. 2 secunde mai tarziu m-a lovit in lateral. Sigur cei de la asigurari isi vor da seama cum s-a produs incidentul? Conteaza mult cat de corect este facut desenul de pe constatare?

| suntserios a răspuns (pentru Claudes):

Daca esti lovit in lateral e greu sa dea vina pe tine

| Sarcopt a răspuns:

Cel care iese din parcare este vinovat pentru că nu s-a asigurat

| Claudes explică:

Sper sa fie totul bine. Va multumesc tuturor pentru ajutor si pentru timpul acordat! Va urez o seara si o noapte frumoasa!

| Tintar_Marius_1998 a răspuns:

Nu stiu