| catal1n07 a întrebat:

Salut, am cateva intrebarii. 1: Vreau sa stiu 100% cate clase iti trebuie OBLIGATORIU pentru a obtine carnetul de conducere de clasa B, vreau raspunsuri sigure sa nu am surprize.
2: Am 17 anii si mi-a dat taicamiu o dacie, nu in stare prea buna, dar merge reparata cat de cat. Ma pricep cat de cat la mecanica, cel putin pe dacie 1310, dar vreau sa aflu si parerile voastre ca sa stiu sigur ce are.
Deci, am schimbat lucruri mai accesibile la ea precum"delcoul,platina,bobina,alternatorul,carburatorul, bujii, ulei, filtru de ulei la ea" dar acum merge dezastros! si am gasit cateva probleme. 1: cand am scos joja, am constatat ca uleiul a trecut de linia "max". O fi ajuns benzina in baia de ulei? Ce trebuie sa fac? 2: Pe teava de esapament, imi iese putina benzina pe ea. Inseamna ca intr-unu dintre cilindri nu se produce arderea sau ce? Tin sa spun ca am umblat la delcou, si stiu cat de important este ca acesta sa fie fixat bine. Imi puteti raspunde la aceste intrebari?

Răspuns Câştigător
| Roman_Florinel_1956 a răspuns:

Nu am inteles ce cade cand treci de 3000 posibil se gatue motorul si asta poate fi din 2 motive deschizatura la platina prea mare sau prea mica sau nivelul benzinei mic dar cade dupa ce mergi mai mul timp turat?

13 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Orele de conducere ajung la vreo 20 mai multe nu iti baga pe gat, teoria o inveti unde vrei.

suntserios
| suntserios a răspuns:

1. nu cred ca sa adoptat nicio lege privitoare la acest lucru din pacate. ai totusi nevoie de cateva clase sa stii sa scrii si sa citesti la examen.

| catal1n07 explică (pentru suntserios):

La romana medie sub 8 nu aveam, iar in evaluarea nationala am luat 8.35. Deci nu cred ca se pune problema. Taicamiu e sofer pe tir, si ma lua cu el cand pleca prin curse, din cauza aceasta a trebuit sa renunt la scoala. Deci nu trebuie 10 clase asa cum se spune... E binehappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1.Nu este un numar de clase anume, dar cum zice suntserios macar sa stii si sa citesti!

Cel mai bine iti recomand sa mergi tu la instructorul auto sa il intrebi, el stie cel mai bine!
Sper ca te-am ajutat!:*
Funda?:*

| Generalul a răspuns:

1. Nu ai nevoie de nici o clasa, dar trebuie sa treci examenul, ceea ce inseamna ca oricum trebuie sa stii sa scrii si sa citesti.

2. Deja e piesa de muzeu masina aia si multe sunt bombe pe roti. As zice sa nu te joci cu improvizatiile...

| ovidiu8msn a răspuns:

1. Ca sa isi carnetul trebuie sa stii sa citesti acele intrebari si sa scrii. Deci sa nu fi analfabet.
2. Nu prea are nimic daca uleiul este trecut de maxim. Totusi incearca sa il pui intre limite.
3. Pe teava de esapamant nu are cum sa iti iasa benzina. Acea,, benzina'' este un fel de condens produs de gazele arse.

| Roman_Florinel_1956 a răspuns:

Nivel marit la carburator

| catal1n07 explică (pentru Roman_Florinel_1956):

Si ce ar trebui sa fac in cazul asta?

| Roman_Florinel_1956 a răspuns (pentru catal1n07):

Desfaci capacul la carburator si vrifici cuiul pontou se blocheaza din cauza uzurii sau nefolosirii masinii perioada mai mare benzina devine cleioasa poti spala intreg carburatorul cu decarbusol de la mag piese auto motorul care merge bine tr sa toarca ca ca o pisica fra smuncituri daca bilbie verifica si bujiile iar deschizatura la platina in virful camei trebuie sa fie 1-2 mmm daca e mare iar nu e bun succes

| catal1n07 explică (pentru Roman_Florinel_1956):

Am rezolvat, am luat un alt carburator de la alta dacie, si merge bine. Motorul merge rotund, mai frumos, dar mai am o problemalaughing) Cand merg cu masina, si sunt in treapta a 4-a cand incerc sa trec de 3000 de turatii cade. S-o fi stricat vreunul dintre sincroane?

| danyfrz a răspuns:

Problema e nasoala cu uleiul se pare ca este imbibaat si a trecut peste tot el acuma da afara si benzina si tot scoate ulei benzina si curata motorul... apoi ai grija cat ulei pui.

| catal1n07 explică (pentru danyfrz):

Am inteles. O sa il rezolv maine dimineata.

| alexpirvan a răspuns:

Nu trebuie scoala, doar sa poti sustine testul de sala..adica sa stii sa citesti si sa scrii,(asta e sigur-nu trebuie sa mai intrebi) iar in legatura cu masina ta e f greu sa-ti dea cineva un raspuns, mergi la cineva care se pricepe fii atent si in viitor o sa poti si tu sa diagnostichezi si sa repari o masina... experienta isi spune cuvantul...