| alexutzu1991 a întrebat:

am cumparat si eu o masina ..am primit toate actele la ea numai ca nu am facut contractul de vanzare-cumpararare ...ca sa o trec pe numele meu trebuie sa-l caut pe cel de unde am luat masina sa fac acel contract?

3 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Da dar acum poti sa ai problema cu el daca nu vrea sa iti faca contractul si faci plangere la organele MAI poate sa zica ca nu i-ai dat deloc banii pe masina. Vezi ce om e si daca vrei sa-l ameninti mai bine il legi de caruta pana cand nevasta-sa iti aduce contractul sa-l firmezi.

| onasis1961 a răspuns:

Trebuie să-l cauţi pe proprietarul de drept, cel care e trecut pe carte şi pe certificat. După ce faci actul de vânzare cumpărare mergi cu el la financiar să-ţi elibereze certificatul fiscal. Fără certificat fiscal nu o poţi înscrie.

| Rolandgl a răspuns:

Presupun ca ai cumparat masina de la un bisnitar. Inainte sa fi platit mai intai masina ar fi trebuit sa te interesezi de persoana pe a carei nume este, daca are sau nu vreo datorie la finante sau la stat. Eu am patit-o, si am mai asteptat inca vreo 6 luni pentru ca nu putea sa faca nimic pana nu isi achita datoria. Dar poate nu ai ghinionul asta. Cat despre faptul ca nu ar recunoaste,putini sunt aia care trag asa taca de aiurea,si nu cred ca o sa iti faca asa ceva. In plus, daca nu te pricepi sa umblii dupa acte, intreaba-l pe cel de unde ai masina de vreo firma care se ocupa de facut acte, si mai mult ca sigur el lucreaza cu vreuna, si pentru aprox 100 lei peste banii pe care i-ai plati normal (nici eu nu mai stiu sigur cat iau astia)o sa te scuteasca de stat la cozi si iti fac ei toate actele necesare, inclusiv scos numere, etc.