| Gabitzu_Gabi_1992 a întrebat:

Am cumpărat un Passat și acum întâmpin o problema urâtă. Mașină fiind de Belgia are carte mică și carte mare ca cele de Germania. Problema este că belgianul a pierdut cărțile în 2017 și a făcut altele în 2018 după carte, a găsit și prima parte din cărțile vechi. Am făcut RAR-ul cu cărțile noi, am luat numere roșii cu ele și acum când să ridic numerele negre îmi spun cei de la DRPCIV că au nevoie de cărțile vechi și eu nu am decât prima parte de la cărțile vechi. Menționez că la RAR și la numere roșii am folosit cărțile noi, au zis ca nu au nevoie de cea veche. Ce este de făcut?

4 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Te duci la un birou de acte auto/inmatriculari, si le pui lor intrebarea.
RAR-ul are nevoie de omologarile masinii, iar cei de la inmatriculari, de istoricul autoturismului (cartile ultimei inmatriculari + dovada de radiere).

| Gabitzu_Gabi_1992 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Am spus asta. Am fost înapoi la. Poliție și îmi spun că pe calculator le apare codul de pe cartea veche și cel de pe cele noi nu. Țara naibii

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Gabitzu_Gabi_1992):

Am avut o situatie similara cu un Passat de Suedia, nu le era clara radierea, si a trebuit sa umblu cu numere rosii un an, pana au primit un raspuns clar din Suedia, legat de radiere. Exista procedura asta, intreaba-i daca poti avea acces la ea.

| Gabitzu_Gabi_1992 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Mi-au spus de Interpol. Dar eu lucrez afara și nu pot trece cu ea cu numere roșii. Nana naibii. Aștept până marți pana primesc un răspuns de la belgian dacă cumva găsesc partea a doua. Dacă nu o să o las pe mana lor.