| OnNE24 a întrebat:

Salut! Am folosit la lipirea unui eleron un silicon de parbriz. Dupa ceva timp am dat eleronul jos si mi-a ramas tot siliconul pe haion. Am incercat sa il incalzesc cu aer cald dar nu s-a dat jos. Cu ce as putea scapa de el? E foarte tare acel silicon, abia merge luat grosul de pe deasupra

5 răspunsuri:
| RaduRobertRO a răspuns:

Eu am folosit la fel silicon pentru un plastic la aripa, dar cu rabdare am reusit sa-l "decojesc" fara sa incalzesc sau alte metode. Un mic polizor de mana facut din surubelnita electrica m-a ajutat, un cuter si cu rabdare am dat jos. Foarte aiurea lipiturile astea cu silicon, nici nu ma asteptam sa prinda asa de tare.

| OnNE24 explică (pentru RaduRobertRO):

Si ce ai pus ca sa polizezi? Eu ma gandeam sa iau un disc din cauciuc special pentru incepartarea adezivului

| RaduRobertRO a răspuns (pentru OnNE24):

Un minidisc fin special pentru luat strat subtire.

| OnNE24 explică (pentru RaduRobertRO):

Era bine daca era si al meu subtire, dar eu am strat putin mai gros

| RaduRobertRO a răspuns (pentru OnNE24):

Încearcă sa-l mai subțiezi cu un cutter.