| Akame1347 a întrebat:

Bună ziua, poti să rămâi fără talon la mașină daca ai un eleron montat pe ea? Normal stiu ca nu are treabă cat timp nu depășește înălțimea, lățimea masini.Recent am fost oprit de un polițist pentru un control de rutină,totul in regulă doar ca mi-a spus ca pot rămâne fără talon pentru eleron,ca nu vine masina din fabrică cu eleron "sport" ca cel de pe mașină, i-am spus domnul polițist ca masina vine din fabrică cu eleronul acesta ca este pachetul cu priză pe capota, prelungiri praguri si bară față+spate,nu sunt prostești de lungi sau ceva,sunt normale,este vorba de un Mitubishi Lancer Evolution 2007, masina nu are modificări, masina este ca in ziua cand am luat-o din reprezentanță.
Masina a mai fost oprită dar e prima data cand un polițist imi spune ca masina nu are voie cu eleronul ei original.
Acuma vă întreb, polițistul are dreptul sa mi rețină talonul pentru eleronul respectiv? El mi-a spus ca dată viitoare imi reține talonul daca in continuare o sa-l am pe mașină

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Dupa mine nu este nici un motiv.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca masina este asa din fabricatie politia n-are voie sa-ti retina certificatul de inmatriculare.
Ca este asa dovedesti cu cartea de identitate a masinii si cartea tehnica.

| Akame1347 explică (pentru Ioandelasal):

Am înțeles,in carte nu-mi specifică nimic de eleron,e prima data cand aud un polițist ca mi poate reține talonul pentru asa ceva,te asta am pus întrebarea aici, din moment ce asa a iesit masina din reprezentată si eleronul nu deranjează cu nimic, nu este mai lat sau înalt ca masina, nu deranjează ceilalți participanți in trafic, care poate fi motivul pentru a nu-l putea pastra pe mașină?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Akame1347):

Dupa mine nu este nici un motiv.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu are niciun motiv legal. De altfel dacă avea cred că îți lua din prima.