| jocker007 a întrebat:

Salut.Mi s-a desprins chederul la parbriz în stânga jos si îmi baga apa in masina. Cu ce as putea sa-l lipesc? Merge dacă bag silicon acolo sau este ceva special de lipit?

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Silicon sanitar, de la materialele de constructii.
Chederul ala o sa fie greu de fixat la locul lui, poate o bucatica de cordon de mastic ar fi mai utila decat siliconul, ca e ca o guma de mestecat, dar o idee mai tare, si etanseaza destul de bine.

8 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Despre ce masina e vorba?
Are parbrizul lipit, sau prins in cheder?
Sigur nu e vorba de o gaura de rugina in caroserie, sub geam? (se intampla des)
Poti folosi orice silicon de etansare, nu e necesar siliconul auto.

| jocker007 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Are pe margine o bucată de cauciuc care să ridicat în sus pe parbriz am încercat să l apăs în jos Da se ridică singur. Silicon de etanșare? Unde găsesc?

| jocker007 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Nu e prins în cheder pe deasupra nu desdesupt.Am zis cheder Da nu cred că e cheder e garnitura de deasupra sau ceva care vine de jur împrejur

| jocker007 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Nu e gaura de rugina

| relian a răspuns (pentru jocker007):

Este lipit geamul ala, nu cred sa fie prins in cheder ce zici.Iti intra apa cine stie, vorba cuiva pe aici poate ai gaura in metal.Chestia aia ce spui tu e asa de decor, ori pentru apa, sa o dirijeze in jos, zic si eu.Nu ai spus unde anume ai gasit apa? Ar putea sa intre pe la filtru de cabina, asta dac a ai filtru de cabina, deci sa nu fie pe la geam sau gaura in metal. Daca ai gasit apa in interior la pasager jos, ar putea sa intre pe acolo.Deci intra apa pe bord sau jos?
Ala chestie pe unde ar mai putnea intra daa nu e gaura in metal, pe la guma aia de la usa, ar putea sa fie rupta acolo undeva si apa poate intra si pe acolo.Treb sa gasesti sigur locul pe unde intra apa.

| jocker007 explică (pentru relian):

Intra pe sub geam în loc să se scurgă în jos pe bot intra pe unde e ridicata oleacă bucată aia de cauciuc i am pus niste scoci si n a mai intrat. Imi ajungea la pedale la picioare apa

| relian a răspuns (pentru jocker007):

Asa crezi tu sau vezi tu ca pe acolo intra? Incerc sa imi dau seama daca tu vezi apa acolo sus unde spui. Daca ar intra pe acolo ar trebuie sa vezi apa pe bord sus, deci ai apa acolo da sau ba? Sau stmai nitel aia este in lateral ce spui tu, dar oricum ar trebuie sa vezi apa pe stalpu ala in interior lateral.
Daca vezi apa doar la pedale jos nu e de acolo.Geamu ala este lipit cu silicon, este prins etans nu are cum sa patrunda apa pe acolo, doar daca se sparge geamu.S iliconu ala se da pe o latime destul de mare, este vorba de cm nu doar asa putin sa zici, nu s-a dat silicon si a ramas un gol ceva.Geamu este lipit de jur imprejur.Am avut pe cineva intra apa la fel pe partea soferului si nu gasea deloc locu pe unde intra.Sa dus la dealer si nici aia nau gasit laughing Bine acu aia nu.s ei mari experti,dar probabil nu au dat jos nimic sa poata vedea.
Chestia este ca unele masini au airbag si acolo,nu stiu masina ta daca are airbag sus la tavan,dar daca nu are airbag acolo desfa trimurile alea,ma refer in interior,desfa sa se vada tabla la stalpu ala,daca intelegi ce zic.
Daca ai airbag atunci nu prea poti, pentru ca airbagu este prins in nituri.Dar si daca ai airbag poti da jos chestia aia ce acopera in interior, tragi de ea, ar trebuie sa iasa, este prinsa in cateva nituri de plastic.
Deci si daca ai airbag acolo dai jos, dai cu furtunu cu apa pe masina afara si sta cineva in interior si se uita.Nu exista, trebuie sa descoperi pe unde intra apa, doar daca vrei.Asa pe deasupra doara sa te uiti cam greu.
Daca dai jos trimu ala din interior o sa se vada daca tabla are o gaura ceva,iar daca are poti baga silicon prin interior.
Daca pe acolo nu intra,atunci verifici toata chestia aia din plastic,aia de sub stergatoare,nu stiu cum se numeste,dar o dai jos si pe aia, asta e la exterior, dai stergatoarele jos, scoti plasticu ala si te uiti pe acolo la tabla, te uiti pe la filtru de aer din cabina, asta daca ai filtru de cabina.Nici nu ai spus daca ai filtru de cabina.
Si mie imi intra apa la picioare, dupa am vazut ca capacu la filtru de cabina era spart, apa de pe parbriz se scurgea prin filtru si intra in interior.
Tu nu dai amanunte, asa ca am spus toate cauzele posibile.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru jocker007):

Silicon sanitar, de la materialele de constructii.
Chederul ala o sa fie greu de fixat la locul lui, poate o bucatica de cordon de mastic ar fi mai utila decat siliconul, ca e ca o guma de mestecat, dar o idee mai tare, si etanseaza destul de bine.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Provizoriu poti folosi silicon, din acela negru cae se foloseste la geaurile "termopan". indicat este sa mergi la un service auto!