| raresraresh a întrebat:

Salut, am fost ieri la cineva acasa si strada lui nu e asfaltata e cu pietris nu foarte mult si cand am plecat de acolo recunosc ca la inceput am pornit putin mai tare, am accelerat mai mult dupa am mers incet, dar cand am ajuns aproape de casa a inceput sa se auda un zgomot puternic de ceva metalic cum s-ar fi harait pe jos ceva metal, am oprit m-am uitat pe sub masina la roti nimic si mi-a zis cineva ca cica ar fi etrierii blocati la toate rotiile, specific ca masina este un A4 2012 automat, dar daca erau etrierii blocati masina nu trebuia sa porneasca de pe loc daca nu apasam pedala de acceleratie si ea mergea fara nici o problema doar ca se auzea acel zgomot infernal, am vrut sa plec de un am ramas cu masina, am dat cu spatele putin se auzea iarasi acel zgomot si dupa cand am luat maxim de volan stanga si am pornit s-a auzit pentru maxim 3-4 secunde mai tare ca de obicei si dupa nimic, asta a fost. Va rog sa imi spuneti si mie ce ar putea fi si daca e nevoie sa ma duc cu ea la service sau daca mai pot circula cu ea fara probleme, specific masina e noua revizie de vreo 2-3 luni...

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Daca zici ca era pietris, sunt sanse mari sa fi prins o piatra undeva, pe langa disc/etrier.
Daca nu reapare sunetul, nu ai nici o problema, inseamna ca a sarit piatra.
Daca aveai franele blocate mergea masina mai greoi. Ca sa verifici daca nu-s blocate, o dai pe N si o impingi usor, sa vezi daca se misca, sau sta infranata.
Rulmenti 'rupti' (sparti) e cam imposibil sa ai, de regula se sparg la viteze mai mari sau cand ai greutate mai mare in masina, iar odata spart, nu mai dispare zgomotul pana nu schimbi rulmentul defect.

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Cine stie pe unde sarise vreo piatra. daca masina se comporta normal nu mai are nevoie de service

| viotedy a răspuns:

Merge si cu etrierii blocati dar se infierbanta jantele.Probabil s-a rupt vreun rulment de le roata.Trebuie s-o duci in service.