| anonim_4396 a întrebat:

Deci atunci cand pornim de pe loc cu un automobil...normal trebuie sa apasam pe pedala de ambreiaj la maxim, introducem in viteza a 2-a si apasam usor pedala de acceleratie, multi imi spun ca ei cand pornesc de pe loc.o fac numai din pedala de ambreiaj fara acceleratie...risc sa stric ceva la masina? se taxeaza asta la examenul de traseu?

12 răspunsuri:
| IMC90 a răspuns:

Tu pleci cu ''a II-a'' de pe loc? rolling on the floor

| Azµre a răspuns (pentru IMC90):

Daca era tir poate pleca cu a 2 a laughing

| IMC90 a răspuns (pentru Azµre):

Dupa ce ca pleaca cu a II-a de pe loc, mai vrea sa plece si din ambreaj rolling on the floor

| Azµre a răspuns (pentru IMC90):

In diesel gadilat pleaca laughing da ca incepator nu vad cum e posibil... pot sa-ti zic cand am dat acu 5 ani de permis, unu a plecat cu a 3 a. alta cu frana de mana... nu ma mira.

| IMC90 a răspuns (pentru Azµre):

Frana de mana o mai uit si eu, dar imi dau seama ca nu trage motorul + ca am un bec mare in bord care ma anunta rolling on the floor
Legat de pornirea de pe loc, pot pleca cu absolut orice masina doar din ambreaj, nu conteaza ca e Diesel sau Otto. (doar sa nu fie plina de marfa) Intr-adevar, motorul lui Diesel dezvolta putere mai mare la turatii mai mici dar reversul medaliei este arderea mai greoaie (prin arderea treptata a motorinei in camera de ardere) si deci se ambaleaza mai greu (oricat turbo ai pune pe el)

| DirectDinBerceni92 a răspuns (pentru IMC90):

Ce ma... Poate pleca si cu a 3-a de pe loc daca are dacie 1310... Dar cand incearca sa porneasca cu a 3-a poc ii dispare o usa, o oglinda, o tobarolling on the floor. Pana ajungi la 10 km cu dacia deja ramai doar cu volanu`-n manabig grin

| DirectDinBerceni92 a răspuns:

Nu risti sa strici ceva la masina...La parcari doar din ambreiaj o misc din loc ca sa nu ma incurc mai tare.
Apropo se baga in prima viteza.

| catalin94 a răspuns:

In viteza 1, imi cer scuzewinking

| deeDEE1269 a răspuns:

Dar zi-mi si mie pe loc drept da iei picioru de pe ambreaj pleci undeva hai mai cred la vale deal mai mere dar pe loc drept unde sa te duci?

| Alexutz112 a răspuns:

Pai poti sa pleci de pe loc doar cu ambreajul doar daca ai masina in vale.

| Azµre a răspuns (pentru Alexutz112):

Urca si dealul din ambreaj daca vrei!

| pii a răspuns:

Depinde cum e reglat ambreaju, se poate pleca de pe loc si doar din ambreaj, nu o sa iti zica nimeni nimic, iar daca e diesel poti linistit sa mergi din ambreaj pana in a 3-a happy