| catalin94 a întrebat:

Deci atunci cand pornim de pe loc cu un automobil...normal trebuie sa apasam pe pedala de ambreiaj la maxim, introducem in viteza 1 si apasam usor pedala de acceleratie, multi imi spun ca ei cand pornesc de pe loc.o fac numai din pedala de ambreiaj fara acceleratie...risc sa stric ceva la masina? se taxeaza asta la examenul de traseu?

5 răspunsuri:
| IMC90 a răspuns:

Nu se taxeaza, dar nu se pleaca asa de pe loc. Doar pitipoancele alea proaste fac asa si se intreaba de ce le mai moare motorul din cand in cand.
Mai ales motorul cu aprindere prin scantee trebuie ambalat.
Daca ma chinui, plec si eu de pe loc fara acceleratie, dar ce rost are? Doar asa, ca sa arat cat sunt de prost? rolling on the floor

| SuicideSilence a răspuns:

Numai daca e diesel merge sa faci asta.

| Vrajeeala a răspuns:

Poti sa pleci si cu diesel si cu benzina doar din ambreiaj.te ajuta la parcari in rest n-are rost sa pleci fara acceleratie.e de ajuns cand simti ca pleaca masina sa mai tii piciorul fix pe ambreiaj fara sa-l ridici de tot.

| Mitza91 a răspuns:

Acele persoane care iti spun ca pleaca de pe loc fara acceleratie au masini cu motor diesel.la benzina trebuie accelerata masina ca sa pleci de pe loc iar la diesel nu. Funda big grin

| geo9696 a răspuns:

Chiar daca ar fi si diesel n-are cum sa ajungi de ex la 50km/h fara sa apesi acceleratia trebuie apasata!laughing