| skirlex a întrebat:

Salut, am gasit un golf 4 1.4 16v, climatronic, incalzire in scaune, computer de bord, coupe 200000 km cu 50 mil, masina e ok am vazut-o, se merita?

12 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

De meritate nu SE merita ca masina nu SE poate merita pe sine... poate doar merita si atat...

trecand peste, motorul ala e slabut, 200km mi se par multi pentru un motor pe benzina si trebuie sa te interesezi cu timbrul ca poate te costa cat masina

| skirlex explică (pentru suntserios):

Taxa e 400 e

| skirlex explică (pentru suntserios):

Ce ma sfatuiesti, sa il iau sa nu, mi se pare putin la banii astia, si masina e a unui vecin

| suntserios a răspuns (pentru skirlex):

Eu nu as lua o masina cu asa multi km si sa mai platesc si timbrul pe ea. Daca o iei insa de la un cunoscut... na ce sa zic, daca ai incredere ca a fost intretinuta bine poate te intelegi cu el faceti un contract de comodat ceva sa nu o mai treci pe numele tau

| skirlex explică (pentru suntserios):

O sa vad cum fac, mersi pentru timpul acordat

| OldSoul a răspuns:

200.000km pentru motorul acela sunt destul de multi, dar daca masina a fost ingrijita nu ar fi o problema, eventual fai o diagnoza si daca nu gasesti erori grave, merita acei bani, oricum vei mai avea ceva de investit in ea.

| skirlex explică (pentru OldSoul):

Ok, mersi, deci o sa o iau nu?

| OldSoul a răspuns (pentru skirlex):

Masina pare a fii buna si sa merite investitia, are ceva obtiuni, singurul dubiu ar fi kilometrajul iar aici ar fi un joc de noroc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Km sunt relativi.
Unul ii poate face cu a doua pe un drum pietruit si altul cu a 5-a pe autostrada.
Si cu 30 de lei ii poti da inapoi.
Daca masina iti place, nu mai sta pe ganduri.Mi se pare cam ieftina.

| CosminALX a răspuns (pentru anonim_4396):

Degeaba dai tu km inapoi daca ai motorul "praf". Nu degeaba a fost pus kilometraj in bord, sa vezi cati km ai facut cu masina respectiva si sa vezi daca mai are "viata" in ea.
Sincer, nu se merita, motoarele pe benzina puse pe vw sunt slabe, adica pierd mult ulei, ca si motorul de 2.0 tdi. Daca gasesti un tdi e best buy si la 1500E. Nu te grabi sa o cumperi, poate gasesti alta mai buna si putin mai scumpa, dar care stii ca nu o sa te lasa curand

| anonim_4396 a răspuns (pentru CosminALX):

Kilometrajul a fost pus ca sa stii cand sa-i faci revizia, nu ca sa-ti dai seama de starea motorului.
Am specificat sa sunt relativi.
Unii folosesc ulei de 50 de lei litrul altii de 10 lei.
Unii merg cu motorul turat la blana altii nu etc.
Unii schimba uleiul la 10.000 altii la 30.000.
Cate masini ai avut pana acum?

| Raduuu95 a răspuns:

Daca maine iti cade o placuta de frana sau o chestie banala, ai bani sa o inlocuiesti si sa te folosesti de ea in continuare? Daca da, o poti cumpara. Acum depinde si pentru ce scop o vrei, daca o ti pentru o tura in oras cu prietenii, e buna.