| maryws11 a întrebat:

Daca imi cumpar o masina cu nr de Romania (Vaslui) trebuie sa mai platesc taxa auto cand o inscriu pe numele meu?

Răspuns Câştigător
| Gizy a răspuns:

Daca vrei sa ti-o inscrii pe numele tau si nu vrei sa schimbi numerele nu trebuie, dar daca vrei sa-ti pui alt nr atunci trebuie sa platesti

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Depinde cand a fost prima inmatriculare. Daca a fost in perioada 2007-2011 nu va trebui sa platesti. Si inca nu se stie foarte exact cum va fi, se va reveni la taxa din 2011 sau se va introduce altfel de taxa, Ponta vormea de o taxa de mediu, strict in functie de poluare. La Multi Ani!

| MitroKta a răspuns:

Taxa auto de prima inmatriculare- daca la asta te referi- se plateste atunci cand inmatriculezi pentru prima data o masina in Romania, fie ca e noua nemaifiind inmatriculata vreodata in vreo tara, fie ca a mai fost inmatriculata dar nu in Romania. Deci, daca cumperi o masina second hand, inmatriculata deja in Romania, nu vei mai plati aceasta taxa. Se platesc insa noile placute daca schimbi numerele si tot se mai cheltuie cate ceva pe acte, gratis nu e oricum.

| Stefanuk a răspuns:

Nu numai daca e cu nr de alta tara. Poti conta pe asta. FUNDA?

| optional a răspuns:

Nu.nu va mai trebui platita taxa. funda?