| Jager a întrebat:

Am o bicicleta cu schimbatoare MTB la care tot ii se aude acel clinchet specific bicicletelor cu schimbatoare. Intrebarea e: cum pot scapa de acel clinchet sau sa-i reduc cat de mult sunetul?

Răspuns Câştigător
| d3javw a răspuns:

Sal acel sunet semnifica clincketi de la pinion si daca se aud tare inseamna ca pinioanele sunt bune, daca chiar vrei sa reduci poti baga niste ulei acolohappydar nu recomand mult

4 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu poti scapa de acel clinchet.Nu este masina.Sa schimbi vitezele fara sa se auda nimic.

| mgtow a răspuns (pentru darrio2007):

laughing asa eram si eu inainte dar acum m-am obisnuit cu zgomotul mai ales daca e lant nou se aude mai mult

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu poti. Exista o singura solutie. Pui un singur pinion si scoti acel grup de pinioane.

| Seby90 a răspuns:

Toat bicicletele au clinchet, indiferent, daca auzi alt zgomot decat cel al rotii atunci cand se invarte e evident schimbatorul nereglat. Mai regleaza-l si tu.