| MrCuriosity2 a întrebat:

Salut, am o dilema, eu vreau sa imi cumpar o motocicleta de 650cm², ce categorie de permis imi trebuie? AM, A1, A2 sau A?
Dau funda, rog sa ma lamureasca si pe mine cineva.

Răspuns Câştigător
| Bariel a răspuns:

Depinde de raportul putere-greutate, nu trebuie sa depaseasca 0, 2kw/kg. Spre exemplu yamaha mt 03 660 poate fi condusa cu categoria A2 chiar daca are motor de 660cmc, deoarece are doar 47 cp. Atat timp cat motorul nu depaseste 35kw(47cp) fie el limitat sau nu, poate fi condus cu A2. O exceptie este la motoarele care dezvolta o putere mai mare de 90kw(120cp), acestea nu pot fi limitate pentru A2 chiar daca technic este posibil ca raportul greutate-putere sa fie de 0, 2kw/kg

2 răspunsuri:
| goguPatent a răspuns:

Un motor de 650cm3 nu cm2 e un motor mare care se incadreaza la A

| DataSoft a răspuns:

Categoria AM – pentru vehicule cu două și cu trei roți, având o viteză maximă proiectată care nu depășește 45 km/h, precum și pentru cvadriciclurile ușoare;
categoria A1 – pentru motociclete ușoare cu capacitate cilindrică maximă de 125 de centimetri cubi și cu puterea nominală mai mică de 11 kW;
categoria A2 – pentru motociclete cu puterea nominală mai mică de 35 kW;
categoria A – pentru motociclete grele, fără restricții în ceea ce privește puterea;

Dacă dădeai o căutare pe google ai fi găsit și tu.