| anonim_4396 a întrebat:

Salut, am o intrebare pentru priceputi, la un vw golf 4 cu motor 1.6 de 110 cai, este posibilitatea de a-l tuna? Daca da, sa il aduci la 200 cp ce trebuie facut, se poate printr-o turbina mare? cam cat costa? Si ce trebuie modificat o data cu turbina? Si cam cati km te mai duce un motor de asta? Pun intrebarea din cauza cuiva invidios pe masina mea, de ceva timp se da mare ca si-a tunat masina si vreau sa stiu daca este sau nu adevarat.

4 răspunsuri:
| ombladon a răspuns:

Resofteaza-l,o sa fii impacat o luna-doua, dupa care o sa trebuiasca sa schimbi motorul

Răspuns utilizator avertizat
| Azµre a răspuns:

Depinde cum este făcut acel tuning, dacă schimbi admisia, evacuarea, îl resoftezi + cum spui tu schimbi turbina, etc etc se duce în 200 cp dar trebuie să bagi cât nu face mașina.

| Braunion a răspuns:

Exista, da ii distrugi motorul. Iti spun si tie ce le-am zis tuturor : motorul ala merge 110 cp maxim fiindca asa a fost proiectat din fabrica, nu ca sa nu te distrezi tu. In momentul in care umblii la el sa-i sporesti puterea ii scurtezi drastic durata de viata (pentru ca automat se va autodistruge cand il rulezi). Motorul e proiectat de ingineri foarte buni de la vw iar tuningul e facut de cocalarii romani. Cine crezi ca se pricepe mai bine? Daca motorul ala putea ajunge la 200 cp era astfel proiectat si calculat din fabrica.