| dydy99_7856 a întrebat:

Slutare! am o intrebare care nu imi da pace de ceva timp. am un Ford Focus 1, 8 TDi din 2000 si sa adunat cam multi km parcursi. intrebarea este cam cati km poate duce un asemenea motor, tinand cont ca este intretinut corespunzator si daca as vrea sa il fac cam cat m-ar costa?

4 răspunsuri:
| FurtunaDiesel a răspuns:

Pai motorul cam 700.000 dar poate ajunge si la un milion daca s-a mers frumos cu masina si au fost folosite aditivi, uleiuri si piese de calitate si originale si montate in service ca la carte sau ma rog acasa ca la carte dar asta cam greu de crezut si ca sa "il faci" nu prea ai ce sa faci, tot ce trebuie sa faci este sa il segmentezi motorul ceea ce te costa cam 400 de lei fara manopera si cu tot cu garnituri si ce mai e indicat sa faci cam 1000 de lei, nu e exagerat de mult!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca poate duce vreo 1 milion km. Depinde cati are acum, ce imbunatatiri i-au fost aduse, ce ulei folosesti.
La ce te referi cand spui "sa il fac"? Vrei sa ii schimbi ceva anume?

| dydy99_7856 explică (pentru anonim_4396):

Nu neaparat sa schimb, dar ma gandesc la segmenti si ce mai e pe acolo. totusi multumesc de raspuns.

| newparts a răspuns:

Concret daca a fost intretinuta bine masina poate duce mult si bine; dar daca vrei sa schimbi motorul doar daca iei unu second pentru ca nou gasesti doar original si are pret mai mare decat iti valoreaza masina ca is pret informativ pentru un motor nou ca a tau este in jur de 3000-4000 euro nou sau reconditionat 2000-3000 euro cam astea sunt preturile. bafta