| samsung011 a întrebat:

Salut prieteni! Acum 2 ani am cumparat un golf 3, dar nu am facut nici un act nimic si dupa ceva timp proprietarul mi-a cerut o copie la talon ca sa isi recupereze taxa tinandu-se tare ca pot circula cu masina cat vreau pe numele lui.ok si i-am dat.acum vreo saptamana mi-a spus ca trebuie sa trec masina pe numele meu ca are nu stiu ce probleme cu finantele si ii pune sechestru pe masina si sa o trec. Acum intrebarea mea e sa trec masina pe mine trebuie sa dau taxa inapoi? sau nu pot sa fac vreo procura ceva? si cam cat m-ar ajunge inmatriculatu? e un golf 3 din 1997, motor 1.6 benzina...va multumesc... funda la cel care ma lamureste.

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu prea trebuia sa il lasi sa recupereze taxa.
Du-te la fisc cu certificatul masinii, si solicita o adeverinta pentru taxa auto, cu care vei afla daca este recuperata, sau nu.
Daca scrie nerecuperata, poti face transcrierea, achitand doar taxele de la RAR si inmatriculari, si prima asigurare. Atentie mare la varsta, daca o treci pe tine, daca n-ai peste 30 de ani, mai bine o pui pe numele cuiva din familie trecut de varsta asta, altfel dai cel putin 1000 de lei pe an la asigurare.
Daca taxa este recuperata, singura solutie ar fi sa faci contract de vanzare-cumparare cu proprietarul din acte, iar in baza lui, sa-l scoata de la impozit. Asa nu mai apare ca fiind in posesia lui, iar de ceva, poti demonstra cu contractul. Aceasta modalitate insa este riscanta, masina ramane cu actele semi-valabile, poti circula atat timp cat nu este necesara schimbarea sau recuperarea talonului.
Un sfat prietenesc, daca ajungi la varianta a 2-a, vinde-o cat mai ai ce!

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ca sa inmatriculezi masina pe tine va trebui sa faci contract de vanzare-cumparare cu proprietarul si sa platesti timbrul de mediu, daca vanzatorul a recuperat taxa de prima inmatriculare/de poluare platita in intervalul 2007-2011.
Mai este o problema, s-ar putea ca fiscul sa fi pus sechestru pe masina si va trebui sa dovedesti ca nu ai cumparat-o acum ci in urma cu 2 ani.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Proasta miscare ai facut, da proasta rau de tot. Masina e a ta si tu l ai lasat sa recupereze taxa? Acum bagi mana in buzzunar si o platesti tu daca vrei sa ramai cu masina