| Mirel1234 a întrebat:

Salut,am o mare problema, am un bmw m46 si fost la bego si am bagat benzina in loc de motorina.
Acum masina nu mai merge, o pornesc cu spray, motorul se invarte dar cand opresc din a mai da cu spray se opreste si masina, de la ce poate sa fie? Trebuie sa schimb motorul? Multumesc.

4 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Goleste rezervorul de benzina si instalatia de alimentare care duce la motor. Si alimenteaza cu ce trebuie. Daca nu s-a bulit nimic la motor, va porni. Recomand sa faci asta la un service.
Auzi, intrebare, de la ce poate fi?
De la prostia ta, de la ce crezi?

suntserios
| suntserios a răspuns:

Cum adica de la ce poate fi... Pai nu ai scris mai sus de la ce e?

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Ai gasit BMW-ul pe marginea drumului? Ca e greu de crezut ca unul atat de "inventiv" ca tine a avut bani sa cumpere unul.
Limitandu-ma la chestii intelese si de tine:
Masina aia s-a stricat. E o masina destul de complicata, deci trebuie sa mergi la un service destul de experimentat, care sa faca in primul rand o diagnoza.
Ori s-a declansat o protectie a sistemului de injectie, ori l-ai facut praf. E simpla treaba.
Fara 1000e nu te sfatuiesc sa mergi spre service.
Nu trebuie sa schimbi motorul deocamdata, ci sistemul de injectie. Daca mai dai mult spray, schimbi motorul, cum ti-ai dorit.
Cum spuneam, exista si varianta unei reparatii ieftine, daca masina ta are de exemplu un filtru care obtureaza cand da de benzina ori ceva care opreste pompa de inalta presiune cand lichidul din ea nu indeplineste proprietatile motorinei, dar nu spera la varianta aia. Si injectoarele s-ar putea bloca de la benzina, dar cum spuneam, nu spera la varianta asta. Si mergi la un service care are banc de testare/calibrare injectoare, ei le vor curata si vor verifica daca mai pot fi folosite.
Filtrul de motorina se schimba obligatoriu.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Bagai-i kerosen si mai da-i spray. Vezi poate zboara.