| ferar12 a întrebat:

Am o mare problema la masina! Uneori cand dau maxim cheie se aude click si nu vrea sa invarta nimic! Asta se intampla cand imi apare in bord problema la motor! Cand pprneste dar greu aud un sunat ciudat la motor, nu stiu ce Dumnezeu o fi! Cand vreau sa opresc masina cu martorul ala scot cheia si se opreste cu 2-3 sec mai greu! Dar cand pprneste poate porni mai greu putin si uneori se mai aud si cateva socuri la pornire!

1 răspuns:
| SanL a răspuns:

Selenoidul sau starterul de pe electomotor. Fie e uzat si nu mai cupleaza, fie se blocheaza pe axul electromotorului.
Mergi la mecanic, sau schimba-l singur daca te pricepi putin.
E o operatie simpla, depinde cat de greu se da electromotorul jos de pe masina.
Piesa se schimba de regula cu una noua.