| Teo026 a întrebat:

Am o mica problema la un scuter Yamaha Majesty 250. Nu se tureaza cum trebuie tot timpul. De exemplu, il pornesc, pe cricul de pe mijloc, cu roata de pe spate in aer. Tin acceleratia la sfert, motorul se tureaza singur si scade turatia, se balbaie putin, dupa care iar creste turatia, iar scade.
In mers uneori face figuri, in general la prima pornire din zi, dupa ce se incalzeste motorul, plec cu el, pleaca mai greu, dupa care daca dau la maxim se infunda si mai mult scade viteza. Daca tin continuu la maxim acceleratia, isi da drumu BRUSC la putere si incepe sa traga normal. Prima oara cand mi s-a intamplat asta aveam 40 km/h, acceleratia la maxim si si-a dat drumu brutal la putere si era sa ma arunce.
Carburatorul l-am curatat, reglat, motorul nu consuma ulei, nu scoate fum.
Ce ar putea avea?

3 răspunsuri:
| fna a răspuns:

Motorul este in 2 timpi?

| Teo026 explică (pentru fna):

Motorul e in 4t. Carburatorul e reglat perfect

| fna a răspuns:

Ai putea sa incerci sa mai inchizi aerul, o sa consume putin mai mult dar nu va mai face asa!