| MrCuriosity2 a întrebat:

Salut, am o nedumerire foarte mare si sper sa ma ajutati voi, dau funda!
Mi-am cumparat recent o masina cu toate geamurile fumurii in Anglia, peste cateva zile voi pleca spre Romania, pot circula cu ea pe strazile din Romania asa daca masina este inmatriculata in Anglia si infoliata tot in Anglia? Va zice ceva vreun politai daca ma va opri?

Răspuns Câştigător
| Hammurabi a răspuns:

Poți circula pe drumurile publice din RO pe o perioadă de maximum 90 de zile de la intrarea în țară, dacă mașina e asigurată pentru cazurile de răspundere civilă.
După 90 de zile va trebui să o înmatriculezi în RO și va trebui să treci de RAR, care va aplica legislația din RO.
Potrivit RAR, parbrizul trebuie să confere o transparenţă de minim 75% în câmpul de vizibilitate al şoferului, în timp ce geamurile laterale faţă, o transparenţă de minim 70%. Pentru celelalte geamuri, coeficientul de transmitere al luminii poate fi mai mic de 70%.

| MrCuriosity2 explică (pentru Hammurabi):

Multumesc frumos, nu am in plan sa o inregistrez in Romania vin doar in vacanta in tara atata tot, voiam doar sa stiu daca pot circula cu ea, si iti multumesc ca m-ai lamurit!?

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Depinde cat de fumurii sunt geamurile, ca de sunt prea inchise contravin legal legislatiei romanesti si vei fii somat sa le dai jos.
Cu volanul pe stanga, inca mai poti sofa... legea este depusa pe masa semnatului, urmand sa fie aprobata vara asta.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Masina din Anglia are volan pe dreapta deci in Romania nu poti circula cu ea, de ce cumperi lucruri ne folositoare arunci bani pe o masina inutila ca sa ce sa stea in garaj sau in fața blocului?

| MrCuriosity2 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Nu stiu unde ai citit sau auzit tu ca daca ai volan pe dreapta nu poti circula prin Romaniahappy, de circulat poti circula cu ea timp de 90 de zile, apoi ori scoti masina din tara, ori ii faci conversie pe stanga si o inmatriculezi, data viitoare cand dai un raspuns, intai informeaza-te mai binehappy

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Da, iti va zice. In Romania se retine certificatul de inmatriculare si se aplica amenda pentru ele. Nu conteaza in ce tara e inmatriculata masina, pe teritoriul Romaniei se respecta legislatia Romaniei.

| relian a răspuns:

Cind mergi intr-o tara, respecti legislatia acelei tari, indiferent ce masina, ce legi se aplicau acolo de unde vii tu.
Deci daca te vede un politist te poate taxa.Chestia asta e cea mai mare timpenie ce am vazut, sa pui tint pe geamurile laterale, ma intreb cum puteti vedea.Am parcat masina cuiva ce avea folie genul asta si am zis ca nu-i sanatos la cap.Deci cei care pun folie nu-s sanatosi la cap,asta garantat.

Personal de as avea putere pe toti astia ce fac chestia asta, leas anula permisu de tot, fara sa stau la discutie cu ei.
Deci ce poti sa iti spun, nu esti sanatos, de erai sanatos nu mergeai cu folie in geamuri.
Deci voi astia aveti probleme de comportament grave, nu stiu cum de vau dat aia permis