| anonim_4396 a întrebat:

Daca am masina inmatriculata pe Germania si o aduc in Romania risc sa fiu oprit de vreun politai?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Oprirea nu inseamna nimic, atata timp cat nu ai savarsit vreo contraventie sau infractiune.
Poti circula legal in Romania, pana te intorci in Germania. Daca ramai in Romania va trebui sa o inmatriculezi aici, in termen de 90 de zile, conform art.82, alin.4 din OUG 195/2002, rep. in 2006, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"(4) Autovehiculele, tractoarele agricole sau forestiere şi remorcile înmatriculate în alte state, deţinute de persoane care au sediul sau domiciliul în România, pot fi conduse pe drumurile publice pe o perioada de maximum 90 de zile de la introducerea acestora în ţară, dacă sunt asigurate pentru cazurile de răspundere civilă ca urmare a pagubelor produse prin accidente de circulaţie."

3 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Daca ai o abatere in circulatie sau i se pune pata pe tine pentru ca are chef sa dea o amenda sau control de documente da. Respecta normele de circulatie si codul rutier ca sa fii in regula

suntserios
| suntserios a răspuns:

In primul rand se numeste politist nu politai si atat timp cat ai actele ok si nu faci nicio contraventie / infractiune care e problema daca te opreste

| 7octombrie a răspuns:

Nu! In Romania ai dreptul legal 3 luni sa circuli cu numerele de Germania, apoi trebuie inscrisa pe Romania.