| DDO a întrebat:

Am o nelamurire... Curand vreau sa cumpar un autovehicul second hand si as vrea ca masina sa ramana pe numele celui care mi-a vandut-o, nu pe al meu momentan.
Care sunt taxele care va trebui sa le platesc avand in vedere ca nu este pe numele meu? Dar actele?
Multumesc!

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Chiar daca nu o inmatriculezi pe numele tau tot va trebui sa platesti, dupa caz, ITP, RCA, impozitul pana la sfarsitul anului si rovinieta.
De asemenea, pentru a nu avea probleme, atat vanzatorul, cat si tu, va trebui sa incheiati si un contract de comodat (imprumut gratuit de folosinta).

| DDO explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc mult! Dar, toate aceste acte la ce pret ar putea ajunge?

| Ioandelasal a răspuns (pentru DDO):

Este greu de spus, depinde de masina si de situatia ta (varsta, experienta in conducere, daca ai avut sau nu accidente in ultimul an), poate sa fie o suma de cca 1.500-2.000 lei.

| Blekz a răspuns:

Salut! Anul trecut mi-am cumparat si eu o masina, nu am trecut-o pe mine doar am facut un contract de comodat. M-a costat in jur de 700 de lei, in nici un caz 1500-2000 lei.