| yAdrian a întrebat:

Vreau sa cumpar o masina ( second-hand ) si as vrea sa o trec pe numele unei alte persoane. Intrebarea mea este, pot semna eu toate actele necesare cu împuternicire notarială de la persoana respectiva?

Fau funda celui mai clar si explicit raspuns.

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Atata timp cat ai imputernicire poti semna tot

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Eu am sub 30 de ani, si am cumparat multe masini pe numele parintilor, fara ca ei sa fie de fata.
Contractele V-C se fac in doua exemplare: un exemplar ramane la fostul proprietar, pe ala il semnezi tu. Celalalt il iei cu tine acasa, il iei semnat doar de vanzator, si te intalnesti candva cu cel pe numele caruia vei cumpara masina, sa semneze contractul tau.
Nu mai retin exact unde e nevoie de semnatura "cumparatorului", pe cererea de inmatriculare, si poate in alte locuri. Alea sunt in timpul alergaturii birocratice de la cumparare pana la inmatriculare, deci e bine sa mergi inainte de a prezenta dosarul la inmatriculari, sa iti semneze titularul tot.
Apoi faceti procura la notar in care esti imputernicit sa il reprezinti la inmatriculari, iar acolo te prezinti cu procura, actul tau de identitate, si semnezi cu semnatura ta, in locul lui.