| Leonard_Leo_1995 a întrebat:

Salut, azi am fost luat de un politist cu un radar pistol dar nu am fost oprit de politie, masina este înmatriculată în Germania, îmi vine amenda în Germania sau dacă nu m-au oprit am scăpat? Era filtrul de politie la 1km de la cel cu pistolul dar erau ocupati cu alți șoferi.

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Daca ai fost blitat in Germania, garantat o sa iti vina acasa.
Doar ca dureaza 3-4 saptamani, poate mai mult.
Daca s-a intamplat in Romania, din cate stiu, romanii nu trimit inca in alta tara.

| NLS a răspuns (pentru NLS):

Si eu am fost luat de pistol radar in urma cu cativa ani in Germania, in zona de 30 mergeam cu 52, si mi-a venit acasa dupa o luna.
Totul e sa iti platesti amenzile daca mai vrei sa circuli in Germania vreodata.
In Austria si Germania te tin minte, au camere de supraveghere pe autostrada si patrule care sa se foloseasca de ele.
Iar in Elvetia e chiar mai rau (amenzi uriase, in functie de masina, etc).

5 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Posibil că da. Nu avem de unde sti.

| Violleta2022 a răspuns:

Daca toti politistii erau ocupati cu alte masini, inseamna ca nu avea cine sa te opreasca, dar daca cel cu radarul a continuat sa scaneze si sa inregistreze, prinzandu-te cu viteza peste cea legala, atunci te poti trezi acasa cu amenda si fotografie.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ai scăpat.
In Ro nu se trimit amenzi pentru viteza acasă.

| relian a răspuns:

Ai scapat, adica nu ai avut viteza pentru cvare sa te opreasca si sate amendeze sau avertizeze.
Stai tu linistit ca de aveai viteza pentru amenda, nu te lasau aia sa scapi laughing

Odata ce nu teau oprit, nu au ce amenda sa iti trimita.Mai sunt cazuti cand politia doar testeaza, sau analizeaza anumite locuri sa vada cum se circula, pentru a mari viteaza in acel loc, sau pentru a instala una alta.
Dar in cazul tau daca spui ca erau politisti ce opreau masini, oamenii erau la pinda, unu citea, aialnti opreau si iti dadea biletu laughing