| PAndreea1 a întrebat:

Buna ziua! Acum 2 zile eu si prietenul meu am fost prinsi de radar,el conducea, era limita de 60, cand i-a vazut a incetinit, avea intre 40-50km/h,dar dupa s-ar putea sa fi trecut cu putin peste 60, dar nu cu mai mult de 10km/h.Nu ne-au oprit, dar s-ar putea sa vina amenda acasa? Si ma tot gandesc la faptul ca ei ne-au facut cu mana si nu inteleg de ce, ne-am gandit ca poate ne-au confundat cu cineva sau ca "Vedeti voi amenda acasa"...

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca l-au prins si nu v-au oprit posibil sa ii trimita procesul-verbal de contraventie acasa in cca o saptamana.

| PAndreea1 explică (pentru Ioandelasal):

Unii ziceau ca daca nu a depasit cu peste 10km/h limita de viteza, nu este nicio problema, s-ar putea sa primeasca doar avertisment...Pt ca peste tot arata ca de la 10km/h in sus, primesti amenda si puncte de penalizare, nu este adevarat asta?

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru PAndreea1):

Da, este adevarat. Doar scrie si in legislatia rutiera: depasirea cu 10-20 km la ora a vitezei legale fiind cea mai mica amenda pentru viteza. Eu trec prin fata radarului cu ceva sub 60 km la ora si nu am fost oprit niciodata.

| Ioandelasal a răspuns (pentru PAndreea1):

De regula asa este, depinde si de cat a avut peste viteza prevazuta pe respectiva portiune de drum precum si de politisti, asta daca a fost prins de radar. Daca nu a fost prins sau viteza era doar cu cativa km mai mare nu se intampla nimic.

| relian a răspuns:

Daca nu vau oprit nu are ceti veni acasa,doara daca exista monitorizare, camera fara politie, atunci sa iti vina ceva acasa, dar daca sunt poitisti cu radarul, atat timp cat nu esti oprit nu iti da nimeni nimic.
Daca era sa fie ceva va opreau atunci pe loc, daca nu ati fost opriti ura si la gara laughingati scapat