| FlaviusGrab a întrebat:

Bună, ieri mi-a suspendat permisul un domn polițist pe o perioada de 90 de zile,din cauza unei fapte pe care nu am făcut-o,ieri stăteam în coloana pe autostrada lugoj deva aproape de ieșirea de la margina, era o nebunie pe autostrada s-au făcut deja coloane pe trei rânduri pe autostrada, eu eram pe banda 1 și eram cu avarile puse,m-am tras puțin pe banda de urgență eram întrat doar cu fata mașini și din sens opus a venit o autospeciala de politie cu semnalele puse, eu am auzit sirenele ma uitam în oglinda dacă vine vreo mașina din spate și domnul polițist a venit pe contrasens și era sa ne ciocnim, a oprit mașina și a venit direct la mine și a zis tu azi ramai fără permis...ce ar trebui să fac acum? Va mulțumesc frumos.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu spui daca ti s-a intocmit proces-verbal de contraventie si pentru ce fapta (articol, alineat, punct) si nici macar daca ti-a retinut permisul de conducere. De altfel nu permisul de conducere se suspenda ci se suspenda dreptul de a conduce.
Daca ti-a retinut permisul trebuia sa incheie un proces-verbal de contraventie. In termen de maximum 15 zile, de la data procesului-verbal de contraventie, poti face plangere contraventionala, la judecatoria de care apartine domiciliul tau.
Stii si tu ca nu ai voie pe banda de urgenta, dar spui ca nu erai intrat.
Va trebui sa ai cel putin un martor si ai mari sanse ca p.-v.c. sa fie anulat, inclusiv va fi anulata si suspendarea dreptului de a conduce.

Răspuns utilizator avertizat