| parfum11 a întrebat:

Am o problema cu masina (Skoda Octavia 2, 2010 1.6 diesel). Am pus 20 litrii de motorina mai neortodox (de la baieti). Dupa 15-20 km mi-a aparut martorul de bord bujii/avertizare preincalzire diesel (funda aceea galbana in forma de ochelari) si masina nu mai tragea bine, parca avea doar 30 cp. Am oprit si repornit motorul, iar a mers bine inca 5 km. In fine, dupa alti km iar a aparut, si dupa ce reporneam motorul aparea imediat si la fel, masina nu avea putere. Apoi mi-a aparut si martorul "probleme la emisii" (acela in forma de robinet). A doua zi masina a mai mers 10 km si dupa care nu a mai pornit deloc. Acum sta in parcare deoarece nu porneste. Norocul meu este ca am reusit sa ajung cu ea in parcare si nu m-a lasat in alta parte.
Din ce cauza ar putea fi? Filtru de carburat? Am inteles ca e ceva cu EGR-ul. Cineva a spus ca e posibil ca motorina sa fi fost amestecata cu benzina si mi-a bulit motorul. Ce as putea sa ii fac momentan, pana sa ajung la service sau ce ar putea fi? Mentionez ca aceeasi sursa de unde am luat motorina foloseste aceeasi motorina si la alte masini fara probleme. Multumesc!

Răspuns Câştigător
| OldSoul a răspuns:

In idee schimba filtrul de motorina si roaga-te sa nu fie bulita si pompa de injectie/injectoarele.

Data urmatoare mai mare atentie de unde pui combustibil.
Eu am patit-o pe pielea mea cu motorina stricand pompa de injectie, si de atunci bag mereu de la aceeasi firma si mereu cea premium.

| parfum11 explică (pentru OldSoul):

Pompa de injectie este. Trebuie schimbata.

7 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

O sui pe platforma si o duci la un service.
cine stie ce era in motorina aia, probababil multa multa apa

Este o vorba, care zici ca suntem prea saraci sa cumparam lucruri ieftine. Asa si la tine. Ai facut economie de cativa zeci de lei la motorina, acum dai mii de lei pe reparatii

| xerxes1 a răspuns:

Baietii pun de toate in motorina.
http://stirileprotv.ro/......cunsa.html

| Vvistula a răspuns:

Curata bujiile si schimba motorina de la baietii cu motorina adevarata si vezi daca porneste.

| xerxes1 a răspuns (pentru Vvistula):

Ce bujii sa curete bre?
Alea ori merg ori nu merg.

| cyupaku a răspuns:

Goleste imediat rezervorul schimba filtrul de motorina si alimenteaza cu cea mai buna motorina din peco

| anonim123453313 a răspuns:

Ai grija ca urmatorul pas este Turbina si nu cred ca vrei sa ajungi acolo