| Danielmocanu a întrebat:

Salut! Am o problema cu un Sandero 2 din 2017, 1.0 benzina 75 cp. Am check-ul aprins in bord. Ca eroare sonda Lambda amonte(înainte de catalizator) pe tester ea nu mișcă deloc. Parametri fiind 0. Sonda de jos funcționează corect, adică mișcă. Am cumpărat sonda și am montat-o pe mașina ..surpriza mare e ca tot nu funcționează. Dacă a întâmpinat problema asta cineva și știe vreo rezolvare aș fi foarte bucuros deoarece deja am cumpărat încă 2 asta fiind a 3 a toate fiind noi.Am crezut ca poate nu sunt bune. Poate fi de la cablaj sau de la calculator? Știe cineva? Mulțumesc mult!

3 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Da, poate fi de la cablaj sau calculator.
Fa rost de diagrama, si pune-te pe masurat cablajul.

| ClaudiuM1997 a răspuns:

Poate sa fie un cablu. Tata avea eroare pe EGR la o masina diesel. O pus unul nou si degeaba. Era un cablu ros la motor. Cel mai bine, du-te cu ea la electrician si sa verifice cablul. Poate e rupt undeva sau o facut scurt.

| Danielmocanu explică (pentru ClaudiuM1997):

Mulțumesc! Am sa merg la un electrician Aa verifice toate cablurile pe acolo.