| SKRILLEXLOOGOo a întrebat:

Salut,am o problema la scuter de 49 2 timpi, problema sta in felul urmator, carboratorul are soc electric, daca eu nu conectez socul la carborator, scuterul merge,trage dar nu prea sta la relantii, daca conectez socul, scuterul sta la relantii dar nu se mai abaleaza, adica la acceleratie maxima moare, se pune in cap, am incercat toate reglajele posibile si nimic, ce sa fie?

4 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Ai mai pus intrebarea, te-am intrebat ceva, nu ai venit cu raspuns.
De unde vrei raspunsul exact, daca nici tu nu stii ce ai in fata?
https://www.tpu.ro/......ii-dar-de/

| SKRILLEXLOOGOo explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Ti-am raspuns, este un piaggio typhoon 49,

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru SKRILLEXLOOGOo):

Ok, sa presupunem ca e doar soc automat, nu clapeta de acceleratie. Trebuie sa aiba undeva un senzor de temperatura in motor, ala da comanda socului. Daca e ars, trage socul cand motorul e cald, iar asta il ineaca.
Daca nu e senzorul, e vorba de reglajul carburatorului.

| danutzu96 a răspuns:

Iti spun din experienta cu alte motoare in 2 timpi. Ceva nu e in regula cu amestecul aer/benzina. De multe ori cand am patit asta era vorba de carburatorul care se infunda si bloca o mare parte din benzina. In prima faza verifica tot traseul benzinei, si vezi daca e totul in regula. Nu strica sa verifici si circuitul aerului si bujia daca da scanteie buna.