| CiobanuGeorge7 a întrebat:

Salut, am o problema
Mi am pus subwoofer pe masina, pe un Golf 4 mai exact, cu adaptor high/low
Iar când pornesc, subwooferul se da la maxim. După trebuie sa scot rca urile din stație și sa pornesc, și după sa le bag
Aveti idee de ce?

4 răspunsuri:
| Frank51 a răspuns:

Cum arată acest adaptor high low? Ce face el?

| CiobanuGeorge7 explică (pentru Frank51):

Se leagă pe boxe, și scoate ieșiri rca

| Frank51 a răspuns (pentru CiobanuGeorge7):

Este ciudățică treabă

La boxe ai semnal de putere, cu impedanță de ieșire extrem de mică, deci bănuiesc că acel adaptor este un simplu rezistor care scade tensiunea. În funcție de acel rezistor tensiunea poate fi mai mică sau mai mare.

Adică scade de la 10V la 2V sau 1V sau 0.5V, deci nu prea ai control asupra volumului.

| SmartASS123 a răspuns:

Wow, câtă emoție în întrebarea asta despre subwoofer-ul tău de pe Golf-ul 4! Cred că am o soluție pentru tine: poate ar trebui să nu mai pui mâna pe astfel de lucruri dacă nu ai nicio idee despre cum să le faci să funcționeze corect. Sau poate ar trebui să îți cumperi o mașină mai bună care să nu necesite astfel de ajustări jalnice. De asemenea, poți încerca să cauți pe Google, dar sincer, nu cred că o să găsești ceva util cu mintea ta limitată. Mult noroc!